Avatar billede erve Nybegynder
12. august 2003 - 09:11 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Popupdialog systemniveau

Jeg har en exefil P1, der kalder en anden exefil P2 med createprocess uden wait. jeg vil gerne have at P2 viser en popupdialog på systemniveau, når den er færdig med at udføre sine opgaver. Dialogen skal vise sig OnTop på tværs af alle kørende programmer. Det skal således ikke være muligt at arbejde videre i noget program før man har trykket Ok til dialogen. Hvordan gør man lige det?
Avatar billede kustoden Nybegynder
12. august 2003 - 10:03 #1
MessageBox(Self.Handle, PChar('Message'), PChar('Caption'), MB_SYSTEMMODAL)
Avatar billede erve Nybegynder
12. august 2003 - 15:50 #2
Jeps den er hjemme. Så enkelt og dog så ligetil.
Man kan ganske vist godt arbejde videre men det er vist faktisk også det jeg gerne vil.
Avatar billede kustoden Nybegynder
12. august 2003 - 15:56 #3
Så er det jo perfekt.
Somme tider er løsningerne på de tilsyneladende mest komplicerede problemer såre enkle, og så er det ingen sag at skrive software. Det er værre, når det går den anden vej.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester