I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
det burde det, hvis den bærbare kan boote via det interface du tilslutter den anden harddisk fra. Ellers er dualboot en mulighed, men det kræver lidt plads for at kunne lege rigtigt ....:)
Jeg ved ikke lige om det er muligt. Skriv evt til Toshiba for et svar ... Men du kan lægge en mindre partition på den "alm" harddisk, hvorpå du installere grub (boot-loaderen i linux), og så lægger selve systemet på den externe disk. Det er nok en mulighed ...
jeg skal bruge det til udvikling fra en simulator som kun kører under linux. Dvs jeg skal have mulighed for at gemme og ændre på path variabler. jara06: løsning med en bootloader på c/ og så køre fra extern HD lyder interresant. Har du et link eller lignende til hvordan man gør det?
knoppix kan også gemme andre steder. Jeg ved ikke lige hvordan, men det kan lade sig gøre at gemme på f.eks. usb disk, usb nøglering, disketter, en tom partition på disken, etc. ...<- Har jeg hørt fra en ven der bruger det lidt :)
Men ellers... først skal du have noget plads fri på din disk på laptoppen. Det kan gøre med Powerquest Partition Magic f.eks. eller andre programmer. Dernæst installere du. Du skal bare sørge for at den placere /boot på din laptop-disk. Resten af partitionerne (/, /home) og evt andre, skal du lægge på din anden harddisk. HUSK at tage backup af din bærbar først!!!! Og. ... Det skal lige siges, at jeg ikke har testet det, men umiddelbart vil jeg godt tro det kan lykkedes.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.