16. august 2003 - 19:26Der er
17 kommentarer og 2 løsninger
Installation af Gaim på REDHAT
Jeg er helt nu i Linux (Redhat)
Jeg har hentet og læst mig til hvordan jeg skal pakke den ud. Den ligger nu i home/kasper/gaim.
Lige nu er jeg så logget ind som root.
Hvad gør jeg for at installere det. Jeg har prøvet ./configurer som der stpr i installfilen, men den siger så at der ikke er en kompitibel C compiler. Hvad gør jeg?
Hvis du vil installere gcc så brug Red Hats install tool (kan ikke huske hvad det hedder) - ellers render du givetvis ind i en masse dependencies problemer.
+ det er sansynligvis ikke kun gcc der skal installeres med også make, yacc, bison m.m.
Dette er flowt. Jeg havde den til at ligge åbenbart som standard. Men tusind tak for hjælpen begge to. Jeg er blevet klogere og derfor synes jeg I skal dele pointene. SÅ derfor send lige et svar begge to.
Men som Arne skriver så er det ikke nogen dum ide at have et development system. Jeg mener du kan installere det hele via Red Hats install tool - det kunne man i hvertfald i v8.
Det vil jeg se om jeg kan finde ud af. Tak for hjælpen i to
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.