Avatar billede cyberdude Nybegynder
21. august 2003 - 15:40 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

https, hvilken port

Hejsa!

Hvilken port kørre https på ?
Avatar billede simonvalter Praktikant
21. august 2003 - 15:42 #1
443
Avatar billede venturer Nybegynder
21. august 2003 - 15:43 #2
Default er TCP 443 men som med mange andre services kan du selv definerer en anden. Du skal så bare huske at give besked til dem som skal have adgang.
Avatar billede simonvalter Praktikant
21. august 2003 - 15:44 #3
det er den default port .. men du kan saktens sætte din webserver til at køre ssl over en anden .. men browseren vil forsøge dig med port 443 når du bruger https .. for at bruge en anden port skal du skrive http://ip:port
Avatar billede simonvalter Praktikant
21. august 2003 - 15:46 #4
https://ip:port mener jeg
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester