Avatar billede reino Nybegynder
28. august 2003 - 06:33 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Onclick rullemenu

hejsa

Sikker smadder simpelt men har ikke kunne finde svaret på dette. Har lavet en rullemenu. Når man vælger et punkt i denne skal den automagisk redirecte til en given url. Noget javascript af en art skal der jo til såvidt jeg går ud fra ?
Avatar billede htmlbugg Nybegynder
28. august 2003 - 06:49 #1
Har en kode der virker.. Men der er et lille problem jeg prøver at løse!
Avatar billede htmlbugg Nybegynder
28. august 2003 - 06:52 #2
<form name="jump">
<select name="menu" onChange="location=document.jump.menu.options[document.jump.menu.selectedIndex].value;" value="GO">
<option value="http://www.htmlbugg.dk">Choose your destination:</option>
<option value="http://www.htmlbugg.dk">HtmlBugg´s homepage</option>
<option value="http://outwar.com">Outwar.com</option>
<option value="http://google.com">Google</option>
</select>
</form>



Problemet er løst... Bare læg den her kode ind på din side! ( P.S. : Læg pulldownmenuen i et NYT vindue! Ikke i det samme, da det så skifter der... Kan lige prøve at løse det! )
Avatar billede mm12010 Nybegynder
28. august 2003 - 07:59 #3
<select name="menu" onChange="location.href=this.options[this.selectedIndex].value;" value="GO">

og hvis den skal åbne i en anden frame:
<select name="menu" onChange="parent.FRAMENAVN.location.href=this.options[this.selectedIndex].value;" value="GO">
Avatar billede reino Nybegynder
28. august 2003 - 09:01 #4
Hejsa, tak.

Men et lille problem, når jeg så vælger det pågældende produkt og derefter redirecter, redirecter den til en url som ikke eksisterer. Dette grundet at dropdown menuen indeholder nogle varenumre. Kan jeg feks angive at den feks. skal redirecte til feks. default.asp?vare=/"variabel"/ ?
Avatar billede mm12010 Nybegynder
28. august 2003 - 09:04 #5
location.href='default.asp?vare='+this.options[this.selectedIndex].value;"
Avatar billede reino Nybegynder
28. august 2003 - 14:15 #6
Super, tak :)
Avatar billede mm12010 Nybegynder
28. august 2003 - 14:18 #7
selv tak :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester