Avatar billede abse Nybegynder
29. august 2003 - 19:36 Der er 1 løsning

Opdeling af formular tl registrering i database

Vi har en kæmpestor form til registrering af bøger i en ACCESS database.
I formularen er der f.eks:
varenavn
varenr
titel
undertitel
forfatter
o.s.v. o.s.v.

Da formularen er så omfattende ku vi tænke os at få den delt op, så der i stedet for en side blir 5 sider/filer

Men så er det vi gerne vil sikre os, at der ikke opstår problemer f.eks. hvis man ikke når til den sidste side. Med andre ord, hvad skal der ske når alle nødvendige inforationer ikke blir tastet. Det kan være fordi forbindelsen til databasen blir afbrudt eller, at man ikke gennemfører proseduren.
Avatar billede swuppe Nybegynder
29. august 2003 - 20:40 #1
Vent med at gemme informationerne i databasen til den sidste side er submittet, send dem videre med hidden fields. Så kan I tjekke om det hele er der og så lægge det i databasen hvis alt er som det skal være.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester