Avatar billede donn Nybegynder
30. august 2003 - 12:53 Der er 6 kommentarer og
2 løsninger

Grå skærm

Jeg har nogle divx film liggende. Jeg kan afspille mange af filmene, men nogen af dem har jeg kun lyd, og så en grå skærm.
Gspot, siger at jeg har to videocodecs, som fungerer. I wmp, får jeg da heller ingen fejlmedl., men en grå skærm.

Håber på et hurtigt svar!
Avatar billede evildon Nybegynder
30. august 2003 - 13:17 #1
Prøv www.divx.com og www.xvid.com.

Der ligger der codecs
Avatar billede donn Nybegynder
30. august 2003 - 14:44 #2
Ja, det er jeg klar over, men gspot, skriver jo netop at jeg allerede har korrekt codec...
Avatar billede tgk89 Nybegynder
30. august 2003 - 14:45 #3
nimocodecpack 5 build 8/7 skulle klare det!
Avatar billede c-holst Novice
30. august 2003 - 14:46 #4
der er jo den mulighed at din film er defekt.

ellers prøv at afinstalere dine codecs, geninstaler mediaplayer, divx og så de codecs du nu mener du har brug for.
Avatar billede donn Nybegynder
30. august 2003 - 14:49 #5
Jeg er ikke interesseret i Nimo, da jeg mener at den laver mere skidt end godt. Eks. du mit TV-kort ikke hvis denne pack er inst.
Det der undre mig er at de har virket, og jeg har altså ikke rykket på dem siden. Det kunne være man skulle kigge på de forskellige codecs og players
Avatar billede c-holst Novice
30. august 2003 - 14:53 #6
jeg synes man kan opleve at de ikke altid virker, og hvis man så åbner dem med fx divx elller winamp så virker de, og kan efterfølgende åbnes i MP.

nimo og andre pakker om divxbundle m.f., kommer i øvrigt i selskab med andre små overraskelser som spyware.
finder lige lidt inspiration til dig
Avatar billede donn Nybegynder
30. august 2003 - 15:01 #7
Skulle downe et andet divx codec. Nu fungerer det. Tak. C-holst smid et svar og så fordeler jeg point.
Avatar billede c-holst Novice
31. august 2003 - 08:52 #8
svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester