Avatar billede brevkasserne Nybegynder
31. august 2003 - 18:48 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Kom på nettet!

Jeg har en bror (sammen med nogle venner) som er i USA hvor de har bredbånd!

De har to computere, hvoraf den ene kom på nettet bare ved at sætte stikket i den bærbare!

Den anden bærbare vil ikke på nettet! Og han har prævet alt mulig underligt! Den fungerede fint herhjemme i DK med bredbånd.

Er der en måde hvorpå jeg kan guide ham igennem en opsætning så den anullere alle tidligere forsøg og tilslutter den direkte til internettet???

Han har prøvet de der Guiden netværksforbindelse osv.!
Avatar billede ebe Praktikant
31. august 2003 - 19:39 #1
Hvis den ene er på, og de ikke har nogen router, kan den anden jo ikke komme på, da den ene bruger ip-adressen.
Avatar billede brevkasserne Nybegynder
02. september 2003 - 19:22 #2
Jeg fandt ud af at netværkskortet af en eller anden grund var blevet deaktiveret!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester