Avatar billede ingolf Nybegynder
01. september 2003 - 16:48 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Problemer med Sony bånd til videokamera?

Har nogen erfaring med, at bånd til digital videokamera af mærket SONY kan give problemer?
Jeg har haft indsendt mit videokamera på grund af støj på båndet ved afspilning. Forretningen hvor kameraet er købt, har via værkstedet hvor det er sendt ind, fået oplyst at der har været problemer med, at SONY bånd p.g.a. en eller anden belægning på båndet, "brænder fast" i kameraet.
Avatar billede usc Nybegynder
02. september 2003 - 12:50 #1
hvilket kamera har du?
Avatar billede jensendk Nybegynder
02. september 2003 - 13:03 #2
Jeg oplever ingen problemer med Sony bånd, men jeg har også Sony DV optager.
Avatar billede ingolf Nybegynder
02. september 2003 - 13:07 #3
usc
Jeg har et JVC digital videokamera x7 eller 7x (pocket format)
Avatar billede usc Nybegynder
02. september 2003 - 13:12 #4
Jeg vil anbefale dig at bruge FUJI eller Panasonic, men FUJI er bedst. Jeg arbejder selv med DV/DVcam til daglig på pro niveau.

Se denne side, her er de fleste producenter af DV bånd:

http://www.high-techproductions.com/minidv.htm
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester