Avatar billede cbadk Novice
01. september 2003 - 23:41 Der er 8 kommentarer og
4 løsninger

Vurdering af opsætning: i1portal.dk

Jeg vil gerne have jer til at site vurdere mit design...på forhånd tak!
PS. der er ingen direkte indhold på siden - i nu!

her er to eksempler.

http://computer.i1portal.dk/games/Default.asp?id=C5E86EA4-F960-448C-A5EF-BB5D3E06B155&groupid=2

http://computer.i1portal.dk/software/Default.asp?id=15948DED-09A7-4592-8AA1-82C9458D9FC3&groupid=3

Med venlig hilsen
I1portal
Claus Andersen
Avatar billede kjerum Nybegynder
01. september 2003 - 23:56 #1
Meget pænt, stilfuldt....
Avatar billede nighthawk_junior Nybegynder
01. september 2003 - 23:58 #2
Eksempel 2. hvis jeg skulle vælge..
Avatar billede kjerum Nybegynder
01. september 2003 - 23:59 #3
enig med night....
Avatar billede cbadk Novice
02. september 2003 - 00:00 #4
Det er ikke fordi jeg ønsker en vurdering af hvilken der ser bedst ud - for det er sådan at hver "sektion" har sin egen farve og CSS (stil)
Avatar billede cbadk Novice
02. september 2003 - 00:01 #5
Men måske nogle andre farver vil gavne lidt !!
Avatar billede kjerum Nybegynder
02. september 2003 - 00:02 #6
Jeg kan faktisk rigtig godt lide den blå, men den grønne er lige lidt for fancy, lidt lavere toning... :-)
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
02. september 2003 - 07:29 #7
Jeg kan helt klart bedste lide forslag 2 (groupid=3), da der her er meget mere harmoni i farverne der er brugt.
Avatar billede soes Nybegynder
02. september 2003 - 08:20 #8
synes også bedst om nummer 2, virker mere rolig med farverne. er dog lidt træt af menuen. den ser ikke ordentlig ud hvis man flytter musen for hurtigt.
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
02. september 2003 - 08:38 #9
Jeg synes ikke det gør noget at der er forskel på farverne, altså at baggrundsfarven ikke er magen til den i selve designet, men synes bare den grønne farve ligger lidt for langt.
Avatar billede rangerbs Nybegynder
02. september 2003 - 14:17 #10
undskyld jeg siger det, men...
Jeg synes at det ser alt for kedeligt ud med alt det hvide også synes at banneret ligner en "dårlig" efterligning af www.tv2.dk

menu'en er okay, men hvis du kigger på den her:
http://computer.i1portal.dk/software/Default.asp?id=15948DED-09A7-4592-8AA1-82C9458D9FC3&groupid=3
kan du se når du køre over link "Computer" og "Funzone" at der er forskel på farverne (ser ik' godt ud)

men ellers ser det godt nok ud

mvh Ranger
Avatar billede susanne_larsen Nybegynder
02. september 2003 - 14:27 #11
Stilrigt og pænt design...

Nr et er lidt for grøn til min smag ;)
Den sorte mouse-over du har valgt i en del af din menu passer ikke rigtig sammen med den grønne.
Nogen steder vælger du så pludselig også at skifte farve på fonten ved mouseover ex under computer -->programmering -->javascript. Her skiftes farven på fonten til rød ??
Ved menupunkterne funzone, kommunikation og livsstil er mouseover nu en slags babyblå og farven på fonten skifter til rød.... Er det med vilje du har lavet denne forskel ??

Syntes ikke rigtig at den grå nuancen du har sat på i bunden passer ind sammen med den grønne. (Der hvor du har din copyright medd.). Tror det ville passe bedre med enten en grøn nuance, eller den grå du har valgt til dit banner. (gør sig også gældende på nr. 2 - hvor jeg tror en blå eller grå ville skabe mere harmoni på siden).

Nummer 2 er bedre, men de blå farver ligger lidt for langt fra hinanden. Men der er stadig "uoverensstemmelser" i menuen - som nævnt ovenover....

Animationen i toppen:
- i nr 1 passer farverne fint ind med de grønne nuancer.
- i nr. 2 syntes ikke de farver du har valgt passer til resten. De farver du har valgt - måske især den grønne - gør at man fokuserer for meget på animaationen i stedet for det siden kommer til at indeholde.

Tjek f.eks. http://www.colorschemer.com/online.html for at se hvilke farver der harmonerer godt med hinanden.
Avatar billede cbadk Novice
02. september 2003 - 22:19 #12
Hej :-)

Tak for jeres bedømmelse. I vil som tak få lidt point. Menu vil blive rettet til den samme farve igennem hele menuen!

I1portal.dk
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester