22. december 2000 - 08:31Der er
23 kommentarer og 1 løsning
True eller False
Hej.
Dette er sådan set ikke et rigtigt spørgsmål. Jeg kom bare til at tænke på om man måtte kalde en variabel for true & false. Det måtte jeg selvfølgelig prøve. Jeg fandt ud af at det kunne man faktisk. Prøv så at se følgende eksempel.
procedure Test; var True: boolean; begin True := False; True := True; end;
Hvad er variablen True efter proceduren er kørt ?? :)))
True og False er IKKE reserverede ord og derfor kan du gøre med dem hvad du vil. Dog bør det nævnes at det selv sagt ikke er tilrådeligt.
du han også gøre noget alla det her :
type Boolean = integer;
Hvad variablen True er efter afvikling af proceduren ? Det giver ikke meneng at spørge efter idet True er en variabel der kun er gyldig i dit \"Test\" scope.
hvis du i dit spørgsmål ligger op til om man der ved har pillet i boolean variablen, vil jeg gerne afsløre det har du ikke !
Mit første umiddelbare gæt var at det ikke virkede, men nu siger du at det virker - så det må betyde at true/false ikke er reserverede ord.
Jeg vil gætte på at \"True\" hele tiden behandles som en lokal variable, og du har netop tildelt den værdien False, så mon ikke den også ender med at være False (når du siger: \"True := True;\").
borrisholt> Nej jeg tager den uden papir, så kan den nemmere komme til at æde træet hvis den er sulten.
pstric> Hvor/hvornår sætter jeg \"ikke True lige med den local variabel\'s værdi\" ??
Speedy> Jeg har set eksempler på C programmer der netop bruger samme \"methode\" til at lavet et undeligt loop: \"while(1)....\". I C-sproget er 0=False og alt andet true, så \"while(1)\" forbliver \"true\".
speedy>> jubii, så fik jeg alligevel alt hvad jeg havde ønsket mig. Tusind tak!!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.