Avatar billede ingolf Nybegynder
22. december 2000 - 15:42 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

dynamisk udfyldning af rapport

Hvis nu man den ene uge har et antal poster der fylder knap en rapportside og den næste uge lidt mere end der kan være på en rapportside, hvad gør man så hvis man stadig kun ønsker at vise posterne på en side? Kan man indstille rapportsiden til at udfyldes dynamisk (sprede alle poster ligelig på hele siden)
Avatar billede uffe_kld Nybegynder
22. december 2000 - 16:33 #1
Der er ikke mulig igennem indstillingerne at gøre det det du vil, men jeg kunne forestille mig at lave en VBA-modul, der sætter højden på Detail-section på baggrund af forespørgsel der tæller hvor mange poster der er.
Avatar billede ingolf Nybegynder
22. december 2000 - 16:37 #2
Det lyder spændende. Så er næste spørgsmål, hvem der kan lave sådan et VBA-modul?
Avatar billede uffe_kld Nybegynder
22. december 2000 - 16:41 #3
Jeg måske få lidt tid til at ekspermentere i julen, men jeg kan ikke love noget
Avatar billede ingolf Nybegynder
22. december 2000 - 16:42 #4
uffe kld
Ok
Avatar billede larsen Nybegynder
19. januar 2001 - 23:18 #5
Undskyld jeg blander mig, men du kan jo også ændre font-størrelsen så der kan være mere på papiret.
Avatar billede ingolf Nybegynder
24. januar 2001 - 08:10 #6
larsen
Det er også det vi har gjort til nu. Men nu skal rapporten kunne skrives ud af hver mand i virksomheden, og for at undgå kludder med opsætningen af siden, var det jeg tænkte mig at det kunne være en god ide, hvis rapportsiden selv kunne regne fontstørrelsen eller linieafstanden ud og stadig forblive på en side ved udskrivning
Avatar billede ingolf Nybegynder
21. marts 2001 - 10:30 #7
Er der slet ingen der har løsningen til mit spørgsmål, jeg venter med spænding
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester