12. september 2003 - 14:46Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Kan tilgå router fra www - men kan godt fra LAN
Hej
Vi er en andelsboligforening der har en bredbåndsløsning gennem TDC, hvor de har leveret 2 routere.
Nu har vi selv købt én router - i stedet for én af TDC's. Det skyldes at TDC skal have 900 kroner for hver eneste lille ændring de laver i konfigurationen af routerne. Som et forsøg har vi startet med, at udskifte en af TDC's routere med en router nøjagtig magen til (fabrikat og model) - som blot er vores egen.
Problemet er nu, at vi ikke kan komme i kontakt med denne router fra WWW. Vi kan godt tilgå routeren fra LAN, med dens interne IP-adresse. Men altså ikke fra WWW, med dens eksterne IP-adresse, som TDC har opgivet os.
Er der nogen der har en mulig forklaring på dette?
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Jeg synes det lyder rigtigt fornuftigt at i ikke kan tilgå jeres router fra www, så er den sat rigtigt op der i hvert tilfælde. Det andet havde været en sikkerhedsmæssig bøf
Det er en Efficient Networks 5781. Og nej jeg har ikke prøvet andre porte - det havde jeg slet ikke overvejet.
Den gamel TDC router kan heller ikke tilgåes fra WAN - men det har jeg tilskrevet at vi ikke har rettigheder til den - og den måske kun kunne adminitsteres fra visse IP-adresser.
->Bufferzone Lyder rimeligt med at det normalt ikke skal være muligt at tilgå routeren fra WAN - men jeg er i den særlige situation, at jeg kort efter at have købt routeren til vores forening, var nødt til at tage til Frankrig hvor jeg befinder mig nu, og de næste par måneder. Så derfor ville jeg gerne kunne arbejde videre på routeren herfra.
Jeg bestilte routeren to uger før jeg skulle afsted, så jeg ville have tid til at sætte den op. Men grundet A-post's "dejlige" service - fik jeg routeren 3 dage før min afrejse. Og så skulle det så vise sige at der manglede - installations/dokumentations-cd og at jeg ikke havde fået leveret et password. Så jeg nåede kun lige at få mit password inden jeg tog afsted.
Jeg har dog nogle droner der hjemme der kan udføre min "ordrer" - når det kommer der til.
hvis du ikke har din manual ved hånden så kan den findes her ;) http://kb.efficient.com/utility/getfile.asp?rid=4796 jeg er igang med at lede efter hvor man sætte den til at tillade administration ude fra (og hvilken port det er på)
at tilgå routeren via port 80 på WAN, tror jeg faktisk ikke at nogle router kan pr. default, da det er et stor sikkerheds risiko, da den så svare på port 80, hvis en hack prøver.. Det kan være du kan "tvinge" den manuelt til at reagere på port 80, men som sagt er det en stor sikkerhedsrisiko
De fleste kan dog tilgås fra WAN via telnet (port 23) eller en anden port
eks. min cisco 677 der kan jeg tilgå den via telnet måde på WAN og LAN
Jeg er stadig med. Telnet virkede ikke. Nu er jeg ved at tage kontakt til dem derhjemme, og få dem til at logge ind på routeren - for at se om der et åbent for TelNet adgang. Vender tilbage.
Hej igen Nu har jeg fået tjekket og der er ingen restikstioner for hvorfra man kan tilgå router. Hverken fra telnet management eller fra web management. Alligevel kan jeg ikke komme i kontakt med routeren ovet telnet. Jeg får bare beskeden: "Der kunne ikke oprettes forbindelse til værten på port 23" Kan det være TDC router/gateway der ikke vil tillade jeg kommer i kontakt med routeren. De tror stadig det er deres egen router der stå på adressen??
Jeg er ikke kommet videre - næste skridt må være at prøve at skrive til TDC. Så jeg lukker spørgsmålet. I skal have tak for jeres forsøg på at hjælpe. Jeg er ked af vi ikke fandt en løsning på problemet.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.