Avatar billede stephanhansen Nybegynder
17. september 2003 - 01:50 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

Skærm fra gammel bærbar bruges som TV, med en ekstern TV-tuner?

Hej,

jeg har en gammel bærbar PC, som stort set ikke kan bruges mere (skærmen er dog i orden!). Derfor vil jeg gerne forsøge mig med at bruge LCD skærmen, sammensat med en ekstern TV-tuner, som et TV.

Jeg ved at det er muligt at gøre dette med en alm. LCD skærm (til stationære PC'ere) men er det også muligt at bruge en skærm fra en bærbar til dette?

Hvis det er muligt, hvad er fremgangsmåden så? Hvad vil prisen blive?

Findes der hjemmesider eller forhandlere hvorfra man kan hente hjælp?

På forhånd tak for hjælpen
Mvh. Stephan
Avatar billede a_eriksen Nybegynder
17. september 2003 - 02:10 #1
Det kan du ikke da der ikke er nogen analog del, hvor du kan sætte et signal på, mellem grafik chippen og skærmen i en bærbar.
Avatar billede a_eriksen Nybegynder
17. september 2003 - 02:31 #2
Det store spørgsmål er så om du er idiot eller om du bare ikke kunne lide at din ide ikke virkede.
Avatar billede bredker Nybegynder
17. september 2003 - 06:48 #3
a eriksen>>du kan godt snakke ordentlig til folk  , selvom han har afvist dit svar
han kommer nok med en forklaring inden han lukker , eller også må han give dig dine point hvis der ikke kommer en løsning , hvis det ellers betyder så meget for dig
Avatar billede james_t_dk Juniormester
17. september 2003 - 06:52 #4
Det kan du ikke i en bærbar er skærmen en integreret del der ikke kan splittes ud. a eriksen har ret, der er ikke nogen analog del i en sådan skærm og hvis den er gammel lever den heller ikke op til DVI standarten så den kan ikke engang bruges med din PC.

Skærmen kan ikke bruges uden PC'en, med mindre du er en ørn til elektronik og skiller det hele ad og får det til at virke som du vil (når du stiller dette spørgsmål er du nok ikke nogen ørn). Selv en ekspert på området ville nok mene at hvis det var til eget forbrug så kunne det ikke betale sig da arbejdstiden (læs fritiden) også har en værdi.

Jeg kan lave det for dig for 20.000 kr. Og det kun hvis du skaffer samtlige diagrammer over PC'en.

Lige et par PS'er.
-Hvis det er en gammel skærm, så er den ikke god at se TV på, fordi den er for langsom, du vil opleve mange fartstriber.
-Hvis den er gammel ved man aldrig hvornår Lyset i den brænder ud.

a eriksen skal have dine points, med mindre du vil have mig til at lave skærmen for dig (se prisen andet steds i teksten).
Avatar billede james_t_dk Juniormester
17. september 2003 - 06:53 #5
bredker>> Det er mere princippet i at man giver et korrekt svar og bare bliver afvist fordi det ikke var det svar spørger ville have.
Avatar billede bredker Nybegynder
17. september 2003 - 06:56 #6
kommer selv nogle gange med lignende kommentare
men jeg snakker da ordentlig til folk , og beder om en forklaring , jeg kalder dem ikke en IDIOT
Avatar billede james_t_dk Juniormester
17. september 2003 - 06:57 #7
Det gjorden eriksen heller ikke. Der var en mulighed for at han ikke var en idiot!
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
17. september 2003 - 07:41 #8
Aner ikke om det er muligt men kom i tanke om denne her boks, hvor der er vga output.
http://www.shg.dk/link.asp?goto=infobox&varenr=341037

Fra producentens hjemmeside:
"Stand alone solution, no PC required"

Så hvis du kan få sat et vga stik på din skærm, kan du teste om den kan vise et alm 640*480 signal fra en computer. Kan den det, vil jeg mene at den også kan vise signalet fra denne boks.
Avatar billede redhat9user Nybegynder
17. september 2003 - 07:43 #9
En skam at den latterlige pointjagt kan drive det værste frem i folk. Dette burde være et forum af mennesker, der kunne lide at hjælpe andre. I stedet er det blevet et forum hvor man på laveste vis kan glæde sig over at kunne "bevise" over for sig selv at man er dygtigere end andre ved at sammenligne point. Nogle overser nok at den valgte fordeling mellem "kommentar" og "svar" er langt mere afgørende for placeringen end viden.

Synd og skam.
Avatar billede james_t_dk Juniormester
17. september 2003 - 08:03 #10
tonnybrandt>> Det er ikke muligt at sætte et VGA stik på, skærmen er rent digital, ikke analog som VGA er.
Avatar billede james_t_dk Juniormester
17. september 2003 - 08:05 #11
Billedet er også kun en del af problemet, der skal også konstrueres en speciel strømforsyning til skærmen, med mindre man ved hvilken del af computeren man skal beholde for at få den del til at virke.
Avatar billede evildon Nybegynder
17. september 2003 - 09:40 #12
Alt kan lade sig gøre. Jeg ville nok ikke være så negativ, men ville nok også sige at det ikke er økonomisk forsvarligt at gøre det.
Fladskærme er jo ikke så dyre som de har været. Jeg vil lige med det samme sige at jeg godt kunne finde på at lave noget lignene, men kun for at have det lidt sjovt mens man lavede det.
Tonnybrandt er allerede et skridt nærmere en løsning. Jeg vil tror man kan få en anden boks der laver et analogt signal om til digitalt.
Avatar billede james_t_dk Juniormester
17. september 2003 - 15:52 #13
evildon>> Enig man kan få en boks der laver analog on til digitalt. Men hvem der er ingen der siger at nettop denne skærm lever op til andre standarter end dem producenten af den bærbare selv har lavet.

Derfor er det ikke tænkeligt at en boks som kan købes kan lave signalet om til noget der skal bruges. Som sagt er det heller ikke nok at lave signalet om, der skal også bruges en speciel strømforsyning. Altsammen noget der er afhængigt af producentens evne til at lave sine egne standarter (alle laver deres egne standarter)!
Avatar billede james_t_dk Juniormester
17. september 2003 - 15:54 #14
stephan>> Køber du den boks er der ifølge en elektronik tekniker og data tekniker (mig) 99,99% chance for at det ikke virker. De 1100 kr. boksen koster er bedre brugt på en skærm der kan det du vil!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester