Avatar billede tblaster Nybegynder
18. september 2003 - 11:42 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

2-vejs kryptering til javascript og asp

Jeg har brug for et sikkert 2-vejs kryptering system. Systemet skal opfylde følgende krav:
1. Skal kunne køre på en windows servere
2. Skal understøtte at en streng kan enkrypteres hos klienten såvel som på serveren
3. Nøglen til at enkrypter må ikke være den samme som til at dekryptere.

Hvis der ikke er nogen der ligger inde med overstående så giver jeg også fuld point hvis der er nogen der kan hjælpe mig med et javascript og asp kode der gør at jeg kan arbejde med tal i størrelsen 3000^800. For så vil jeg lave et RSA krypteringssystem.

Her er kravet at jeg skal kunne køre koden på både klienten og serveren uden at de sender nogle informationer. Således skal min klient kunne arbejde med de store tal og ikke sende det til serveren for at beardejde det.

Hvorfor skal jeg kunne arbejde med så store tal? Jo ser du, jeg skal kunne udregne følgende:
M = 3000
E = 800
N = 2000

M^E mod n

Reslutatet er altså ikke særlig stor, kun et tal mellem 1 og 3000. Men undervejs skal den kunne arbejde med de meget store tal.

Er der evt. nogen der vil med i et samarbejde om at få lavet et RSA krypteringssystem til javascript/asp?
Avatar billede c Nybegynder
18. september 2003 - 19:39 #1
JEg vil meget gerne være med, men har førhend arbejde med mit eget forsøg på at lave sådanne kryptering, men desværre er mit VB program gået ned hver gang...

mvh
Christian
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
18. september 2003 - 19:41 #2
Du skal ikke lave et krypteringssystem med et n på 4 cifre. Du skal op på
et par hundrede før det bliver sikkert.
Avatar billede tblaster Nybegynder
19. september 2003 - 08:26 #3
erikjacobsen ... det ved jeg godt ... overstående er jo beregnet udfra 3-4 cifret primtal og her skal vi arbejde med 100 xifret primtal hvis det skal være helt sikkert. Men man kan så spørge sig selv om det så ikke bliver en for langsom process når den skal udføres hos en klient.
Avatar billede tblaster Nybegynder
01. marts 2004 - 16:02 #4
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

Seneste spørgsmål Seneste aktivitet
1 min siden Libre Office Impress Af Frank i Andre styresystemer
I dag 11:47 VB script Af Jenshentze i Word
I dag 11:21 Popup ved opstart Af mort1 i Windows
04/0918:50 Slet lokal konto Af ErikHg i Windows
04/0916:05 Ændre tal i en celle Af xvid i Excel