Avatar billede munchenheimer Nybegynder
19. september 2003 - 15:57 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

SPAM hvad gør jeg.

Jeg har fået spam på min computer , får ca 75 mails pr. dag , hvordan får jeg dem væk...
Avatar billede sukos Juniormester
19. september 2003 - 16:00 #1
Hvis du dobbeltklikker på meddelsen, så du får den i et nyt vindue, klikker du på fanen "meddelse" og vælger "Bloker afsender"
Avatar billede munchenheimer Nybegynder
19. september 2003 - 16:05 #2
Er det det eneste man kan gøre ??????
Avatar billede sukos Juniormester
19. september 2003 - 16:09 #3
Ja, og nej, umiddelbart bliver den smidt i slettet post.
Du kan osse oprette en "post-regel", som siger noge tmed at hvis mail-adressen optræder i Fra, så skal den slette m.m.
Har ikke prøvet det af, post-reglen, men det kan jo testes :O)
Avatar billede sukos Juniormester
19. september 2003 - 16:10 #4
Du kan evt. sende mig en mail, exp@showsource.dk så vil jeg prøve at blokere dig :O)
Avatar billede munchenheimer Nybegynder
19. september 2003 - 16:12 #5
Hvad skulle det hjælpe at du blokerede mig ????
Avatar billede sukos Juniormester
19. september 2003 - 16:14 #6
Ja, bare for at finde ud af hvordan det virker! :O)
Avatar billede sukos Juniormester
19. september 2003 - 16:15 #7
Altså det med "post-regler"
Avatar billede hashkagen Nybegynder
19. september 2003 - 16:17 #8
ved ikke hvordan at du kommer af med spammen men jeg tror godt jeg kan hjælpe dig med at sørge for at der ikke er flere der får din email? - (tror nemlig at de har fået den ved hjælp af noget spyware) dette program kan hjælpe dig af med spyware http://download.com.com/3000-2144-10122137.html?part=104443&subj=dlpage&tag=button
p.s håber du kommer af med dit spam problem :-)
Avatar billede prodic Mester
19. september 2003 - 16:27 #9
Først og fremmest skal du slå indholdsruden fra i dit mailprogram.
Alene det at se et preview af mailen kan underrette diverse afsender om, at din mail-adresse er aktiv(hvilket resulterer i endnu flere spam-mails).
Slå Preview fra, og lad være med at åbne de forskellige mails.

Marker derefter de forskellige mails, og tilføj dem til "listen over uønsket post", så bliver de automatisk slettet derfra. Det virker dog kun på selve mail-adressen, og de skifter de sjovt nok ret tit.

Skal du blokere på f.eks. indholdet i mailen kan du oprette regler der frasorterer mails med f.eks. ordet Viagra i og automatisk sletter dem.

Skal det være lidt mere sikker, så kan programmer som f.eks. SPAMfighter.com hjælpe dig. Det program har jeg personligt anvendt i et stykke tid og det har indtil videre fungeret efter planen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester