En hub samler kommunikationen mellem netværksenheder i en boks, lige som når du samler elever i et klasseværelse. Når en elev taler er alle de andre nødt til at tige stille.
En switch, isolerer du hver elev i eget rum, og giver så den enkelte elev en telefon. Mens to elever taler sammen, kan to andre elever tale sammen samtidigt. Det giver en teoretisk større båndbrede, men har først effekt når du har tre og flere enheder,
En router en en vejviser mellem forskellige netværk. Hvis du skal have dit net på internettet, er den nødvendig, eller hvis du har et meget stort og komplext netværk kan routere forøge hastigheden, men det kræver at du sammensætter dine maskiner i mindre netværk.
Hvis du har en meget moderne switch, en såkaldt layer 3 switvh, er hver port en router (potentiel)
>bufferzone, meget flot forklaring! Kunne du uddybe "Det giver en teoretisk større båndbrede, men har først effekt når du har tre og flere enheder" På forhånd tak.
tjah, hvis du alligevel er ved at overveje en router, kan du jo næsten ligeså godt købe en med switch. Det er jo ikke de vilde priser, og så har du jo det optimale udstyr, hvis venner skulle komme på besøg o.l.
Den forøgede båndbrede opnår du kun når forskellige stationer skal kommunikere med hinnanden. Da de fleste små net kun har en server, og da de fleste stationer skal tale med den samme server, vil den situation ofte ikke give den store forøgelse af båndbreden.
Hvis du f.eks. tænker dig en situation hvor du har en fysisk server der er printserver, en fysisk server der er web server, en fysisk server der er mail server, vil en station kunne printe samtidig med at en anden station henter en webside, samtidig med at en tredie station henter mail osv osv.
Den teoretiske båndbrede forøgelse opstå således kun hvis der på dit net er muligheder for flere samtidige kommunikationsforbindelser, og det sker oftest hvis du har mere end en fysisk server, da kommunikationen oftest går til serverne
Riversen:: Kan du så fortælle mig hvorfor at når min far downloader et eller andet med 5 kb/s.. At hele vores nettet går i snegle fart? har hørt en router kan dele forbindelsen op så man har lige meget til hver computer..
et andet scenarie kunne være, at man sidder flere på et netværk og spiller forskellige spil. Den indbyrdes kommunikation vil ikke være generet af dem der spiller det andet spil.
det kan være flere forskellige ting, så jeg kan ikke gi' et bud umiddelbart. Dårlig hardware, dårlig kabel, støj på kabel...din hub kører jo 10 eller 100mbit, hvilket jo er flere 1000 gange hurtigere end 5kb
om kabel er nyt eller ej udelukker ingenting...heller ikke at han sidder lige ved siden af...udover støj måske
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.