Avatar billede dsjk Novice
24. september 2003 - 10:32 Der er 1 løsning

Ved redigering af kontaktperson tilføjes den istedet så der er 2

Hej

- Jeg bruger outlook 2002.
- pst filen ligger på serveren.

I mit adressekartotek har jeg selvfølgelig nogle kontaktpersoner. Hvis jeg vælger at redigere en af dem, for fx. at tilføje et telefonnummer, og derefter trykker på "gem og luk" gemmes oplysningerne godt nok, men det er i en ny person. dvs. kontaktpersonen står der nu 2 gange, med de samme oplysninger.

- Hvorfor det?

/dsjk
Avatar billede dsjk Novice
24. september 2003 - 14:48 #1
ok, så lukkes spørsmålet, da jeg har fundet "fejlen" :O)

Det er fordi de gange der er redigeret, og ovenstående er sket, er det tilføjet enten e-mail adresse eller fax nummer.

Når man så kigger i adressebogen, står de så 2 gange, så man enten kan sende til fax eller e-mail.


/dsjk
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester