27. september 2003 - 12:55Der er
2 kommentarer og 1 løsning
kan ikke åbne Device Manager
Hvis jeg prøver at åbne Device Manager med "kør" får jeg denne besked:
"MMC kan ikke åbne filen C:\WINDOWS\System32\devmgmt.msc
Dette kan skyldes, at filen ikke eksisterer, ikke er en MMC-konsol eller blev oprettet med en senere version af MMC. Det kan også skyldes at du ikke har de nødvendige rettigheder til filen."
Filen eksisterer og jeg har admin rettigheder på maskinen.
Hvad i alverden er der sket? Desværre er det ikke så tit jeg bruger Device Manager, så jeg har ingen anelse om hvornår det kan være gået galt, og dermed er det lidt uoverskueligt at skulle bevæge sig ud i system recovery.
Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.
Inden jeg fik afprøvet det, opdaterede Windows Media Player sig selv, og så virkede alting igen.
Skulle andre komme ud for noget lignende kan jeg nævne at jeg også havde følgende problemer:
Messenger kunne ikke gemme besked log. Jeg kunne ikke bruge søge funktionen i Windows. Jeg kunne ikke bruge Windows Update.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.