Avatar billede ibleif Nybegynder
29. september 2003 - 22:02 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Forbinde til TDC router udefra.

Hej Alle

Jeg har adsl fra TDC - og ville gerne vide om jeg kan tilgå min router fra en vens linje af. Da vi så kan sætte routeren op derfra?

Normalt vil jeg jo skrive den interne IP fra en computer på det lokale netværk derhjemme i en browser.

På forhånd tak

// Ibleif
Avatar billede fido82 Nybegynder
29. september 2003 - 22:17 #1
måske du skulle skrive hvilken router det er ?
Ellers er det svært at hjælpe dig
Avatar billede x-pro Nybegynder
29. september 2003 - 22:55 #2
Du kan da bare vende routeren om :-)
Avatar billede lelgaard Nybegynder
05. oktober 2003 - 17:04 #3
Hvis du har en fast IP skulle den del være nem nok. Det er dog ikke alle routere der tillader ekstern conf. Men hvis vi nu antager at din router gør, skulle du kunne bruge din eksterne IP fra din ven.
Det er muligt at ekstern adgang til conf. skal tillades i routeren før det kan lade sig gøre. Hvis du kan bruge HTTPS udefra, vil det være at foretrække, så er systemet knapt så åbent.
Brug nu et ordentligt password, det er altid guf for nysgerige hvis det er for nemt:)
Avatar billede ibleif Nybegynder
13. oktober 2003 - 15:35 #4
lukker... Fandt aldrig rigtigt ud af det!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester