Avatar billede mamboboy Nybegynder
01. oktober 2003 - 21:35 Der er 5 kommentarer

CPU-hastighed vs Videoovervågning

Hej!!

Jeg har et capture card (PCI), der kan optage op til 16 billeder fra kameraer i 640x480 med 120 fps. Når jeg ikke optager fra nogle kameraer er CPU-usage ca. 20-30% også når der er aktivitet på alle kameraerne, mens når jeg sætter optagelsen i gang, flyver CPU-usage op på 80-100%, hvilket resultere i mange hak i videosekvenserne.

Hvad kan dette skyldes???

Pc-konfiguration
Pentium IV 2.4 Mhz 533 FSB
Bundkort MSI-848P Neo-LS
256 Mb PC2700 RAM
200 Gb WD 8 Mb buffer 7200 rpm
MSI FX5200 128TD
XP Home Edition

Håber i kan hjælpe.......

Mamboboy
Avatar billede tumben Novice
01. oktober 2003 - 22:16 #1
120 fps ???er det rigtigt ???
Avatar billede henninga Novice
01. oktober 2003 - 22:22 #2
Det har ganske sikkert noget at gøre med, at videoerne bliver komprimeret.
Jo mere de komprimeres des mere computerkraft skal der bruges.
Hvis de overføres uden komprimering bruger du næsten ikke CPU'en, men derimod hastigheden på harddisken.

Og er det virkeligt 120fps ?
Er der tilsluttet 16 kameraer?

HenningA
Avatar billede mamboboy Nybegynder
02. oktober 2003 - 08:22 #3
Ja, det er 120 fps (frames per second), men jeg har kommet til at oplyse det i NTSC og ikke PAL, da dette kun er 100 fps - men selvfølgelig kan der kun være max 25 fps per kanal, da dette jo som bekendt er realtime.
Disse capture card's er specielt beregnet til videoovervågning og fås med forskellige fps (25,50,75,100,200,400)
Filerne bliver komprimeret (Wavelet eller Mpeg4) og lagt ned på HD'en.

Kan det ikke undgå at CPU-usage bliver 100%?? Evt fjerne andre baggrundsprogrammer i at køre??

Mamboboy
Avatar billede rune.rasmussen Nybegynder
02. oktober 2003 - 10:08 #4
ved at åbne joblisten kan man se hvilke programmer der belaster cpu'en
hvis man kan se at det er noget ligegyldigt kan man så stoppe det.
Avatar billede henninga Novice
02. oktober 2003 - 15:10 #5
Ja - mpeg4 er nok den komprimering der kræver mest af CPU'en, da den komprimerer så hårdt.
Kan du eventuelt sætte kvaliteten på dit input ned, så den ikke får så meget at arbejde med. Prøv eventuelt med 6fps eller 15fps. Overvågning behøver jo ikke være som at kigge på en film. Mange overvågninger kører faktisk helt nede på 1-2 billeder i sekundet.
HenningA
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester