Avatar billede jeby Nybegynder
03. oktober 2003 - 11:13 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Anvendelse af Frontpage Explorer / importere html-sider

Jeg har lavet nogle html-sider gemt på en server på min arbejdsgivers netværk. Siderne er lavet ved hjælp af Frontpage Editor

Når jeg gerne vil hente disse sider ind i Frontpage Explorer er jeg i midlertid begrænset til at redigere / oprette nye sider, som er gemt på min egen pc, da Frontpage Explorer opfatter den som 'host'.

Er det muligt at løse dette problem, så jeg kan benytte FP Explorer til at 'styre' de html-sider der ligger på koncernens netværk?
Avatar billede bufferzone Praktikant
03. oktober 2003 - 11:18 #1
Det skulle det, hvis du har adgang til disse hjemme sider.

Åben frontpage og lav et nyt tomt websted. Når det er gjort går di i filer - importer - filer fra websted. her opgiver du URL'en og fortæller hvor dybt i strukturen den skal hente, og så kører det bare derud af
Avatar billede jeby Nybegynder
03. oktober 2003 - 11:25 #2
Tak for det hurtige svar :o)
Jeg er dog ikke sikker på at det hjælper. For jeg kan kun oprette et nyt tomt web-sted på min egen maskine - og det hjælper jo ikke de andre brugere, som har adgang til de aktuelle html-sider. De html-filer jeg allerede har lavet en tilgængeligt for en brugerkreds, som har adgang til de mapper, hvor html-filerne er placeret. Kan det være sikkerhed på vort netværk el. lign. der betyder, at jeg ikke kan anvende FP Explorer?
/Jeppe
Avatar billede bufferzone Praktikant
03. oktober 2003 - 11:31 #3
Så skal du oprette et websted på webserveren, så vil de andre have adgang til dette
Avatar billede jeby Nybegynder
03. oktober 2003 - 11:46 #4
Jeg har prøvet at følge dit råd, men bliver stoppet inden jeg kommer med at oprette en ny side med fejlmeddelsen: The operation requires administrator permission for <Root Web>
Avatar billede bufferzone Praktikant
03. oktober 2003 - 12:07 #5
DU skal have administratorrettigheder på webserveren (eller rettigheder til at måtte redigere i root niveau). Alternativt er at installere IIS på din egen maskine, lave webstedet der, og så kan folk tilgå det via din maskines IP adresse
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester