Avatar billede thomaslp Nybegynder
08. oktober 2003 - 13:36 Der er 7 kommentarer

Mail sendes kun til egen adresse

Hej,
Jeg er ved at lave en applikation (winform) hvor jeg har et en ArrayListe modtagere, der indeholder e-mail adresserne på de personer der ønsker at modtage et nyhedsbrev. Koden er følgende:
public void sendMail()
{
SmtpMail.SmtpServer = "";
MailMessage oMessage = new MailMessage();
oMessage.BodyFormat = MailFormat.Text;
oMessage.Priority = MailPriority.High;
oMessage.From = "website.dk";
oMessage.Subject = "Nyhedsbrev";
oMessage.Body = email.toString();
// Send e-mail
foreach(Tilmeldt t in email.Modtagere)
{
    oMessage.To = t.Email;
SmtpMail.Send(oMessage);
}
}

Problemet er at den eneste post i listen der sendes en mail til er posten med min egen e-mail adressse. Mangler jeg at konfigurere et eller andet??

Jeg har prøvet at slå mit antivirus program fra. Det er ikke den der blokker for noget.
Avatar billede odegaard Nybegynder
08. oktober 2003 - 14:19 #1
ja du overskriver jo hele tiden din to adresse:
oMessage.To = t.Email;
Avatar billede odegaard Nybegynder
08. oktober 2003 - 14:20 #2
Oh jeg læste koden forkert, men prøv i stedet:
foreach(Tilmeldt t in email.Modtagere)
{
    oMessage.To += t.Email + "; ";
}
SmtpMail.Send(oMessage);
Avatar billede odegaard Nybegynder
08. oktober 2003 - 14:21 #3
Er det en mailingliste bør du dog istedet vælge BCC feltet (istedet for TO), så man ikke kan se de andres emailadresser.
Avatar billede odegaard Nybegynder
08. oktober 2003 - 14:22 #4
Din from-adresse er også ugyldig. Det plejer at fejle på min maskine hvis det ikke er en gyldig emailadresse (som samtidigt hører til domænet)
Avatar billede thomaslp Nybegynder
08. oktober 2003 - 14:32 #5
foreach(Tilmeldt t in email.Modtagere)
{
    oMessage.To += t.Email + "; ";
}
SmtpMail.Send(oMessage);

er lige afprøvet, men resultatet er det samme. Jeg modtager kun mailen på min arbejdsstation, der også er maskinen der kører IIS(SMTP) og her ligger mail kontoen også der som den eneste modtager mailen.

Jeg kan også se i mit oprindelige kode at der kun afsendes 1 mail og ikke x mails. Grunden til jeg ikke anvender BCC er at der ikke er grund til at vise modtageren de øvrige modtagere af mailen.
Avatar billede thomaslp Nybegynder
08. oktober 2003 - 14:33 #6
Din løsning viser iøvrigt også de to mail adresser i TO feltet på den mail jeg modtager, men der sendes kun en mail til én konto....strange.
Avatar billede thomaslp Nybegynder
08. oktober 2003 - 14:39 #7
Har løst problemet ved under SMTP serverens konfiguration at relaye til min internetudbyders SMTP server.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester