Avatar billede muddyw. Praktikant
08. oktober 2003 - 16:46 Der er 8 kommentarer og
2 løsninger

side fylder al for meget i 800 x 600

Jeg har lavet en side på min pc, som kører med en opløsning på 1284 x 1024. Nu har jeg lige set den på en pc som kører 800 x 600 og den fylder jo al for meget på skærmen. Hvordan kan jeg i DW se hvordan den ser ud i 800 x 600 mens jeg laver den. Skal jeg virkelig sætte min opløsning ned mens jeg laver den for at være sikker på hvordan den ser ud på andre pc'er??
Avatar billede nak-m Nybegynder
08. oktober 2003 - 16:52 #1
Tjaeh, synes ikke du behøver at sætte opløsningen ned. For hvis du laver sidens størrelse i pixels kan du jo bare lade være med at sætte højde og bredde højere end 800x600. Og hvis du laver den i procent skulle den under alle omstændigheder (med mindre du har sat den til at være større end 100%) passe til brugerens opløsning.
Avatar billede muddyw. Praktikant
08. oktober 2003 - 16:55 #2
Hvor gør jeg det i DW?
Avatar billede bojohansen Nybegynder
08. oktober 2003 - 16:57 #3
Hvis du holder dig på ca. 750 i bredden så burde det gå fint, men ja det bedste er at teste din side ved at sætte din opløsning ned.
Du kan dog aldrig være 100% sikker da der er meget stor forskel på 800x600 på alle de forskellige maskiner som findes. men 750 bred så går du ikke helt fejl i byen
Avatar billede nak-m Nybegynder
08. oktober 2003 - 16:59 #4
Altså hvis du fx skulle lave siden i procent kan du bare fx skrive:

<table style="width: 100%; height: 100%">

så når tabellen ud til alle sidens hjørner (hvis du vel at mærke ikke har margins i din body) i alle opløsninger :)
Avatar billede bojohansen Nybegynder
08. oktober 2003 - 17:09 #5
100% tables er en fin løsning, bare husk at indsætte 1 table med evt. et transperant billede som er eksempel vis 750 pix. bred, det ser så forbannede amatør agtigt ud når man kan presse siden totalt sammen ved at resize browseren
Avatar billede karsten_larsen Praktikant
08. oktober 2003 - 18:31 #6
For at det ser pænt ud i følgende opløsninger
800 * 600 skal du lave det i 760 * 420
1024 * 786 skal du lave det i 955 * 600

i følge DW, så har du taget højde for diverse menuer.

:-) karsten_larsen
Avatar billede muddyw. Praktikant
08. oktober 2003 - 21:38 #7
karsten_larsen>> er det transperante billede du snakker om?
Avatar billede karsten_larsen Praktikant
08. oktober 2003 - 22:24 #8
ja og når du f.eks. bruger css
:-) k_l
Avatar billede kaptajnb Nybegynder
09. oktober 2003 - 04:42 #9
Nu er tables jo ikke ment som layoutorganisatorer - hyld css. Det er ganske nemt at lave stylesheetbaseret design der tilpasser sig bredden af brugerens browservindue - under alle omstændigheder indenfor rimelighedens grænser.

Tag for ex. et kig på 'little boxes' - http://www.thenoodleincident.com/tutorials/box_lesson/boxes.html - der er flere fantastiske exempler på hvordan man laver css-baserede websites der holder i diverse browsere.

/KaptajnB
Avatar billede muddyw. Praktikant
09. oktober 2003 - 22:26 #10
Tak for svarene. Jeg leger lidt med de forskellige forslag :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester