15. oktober 2003 - 02:32Der er
13 kommentarer og 2 løsninger
Overfør data fra en fil til en anden
Ved ikke lige helt hvordan jeg skal forklare det, jeg prøver:-) Har 2 excel filer: Nattrafik.xls + Plump.xls I nattrafik har jeg i felt E2 en dato indtastet manuelt
Problem: I samme fil vil jeg have et skjult felt G4 hvor i jeg kan indtaste et tal. Dette tal skal nu automatisk overføres til plump.xls i B-kulonnen efter datoen E2 som også i plump.xls er skrevet manuelt, men her i A-kulonnen. Eks:
Nattrafik.xls-> E2=14-10-20036 G4=1977339 <--- Hvordan laver jeg feltet skjult for andre end mig selv?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Du kan låse/skjule en celle - højreklik på cellen, "Format Cells" > "Protection". Kræver at regnearket er beskyttet for at virke.
Mht. automatisk opdatering, så kan du jo fra dit Plump.xls linke cellen til den ønskede celle i Nattrafik. Gå til Plump.xls, stil dig i den celle der skal linkes, tryk = og vælg cellen i det andet ark. Når Plump derefter åbnes, spørges der om du vil opdatere linkede data, og så svarer du ja
Det lyder jo meget nemt:-) Er ikke lige på jobbet nu, men prøver i aften.
Men den med at linke fra en celle til en anden kræver jo så stadig at jeg flere gange om natten skal åbne begge filer, det er det jeg prøver at undgå!
I nattrafik.xls er det altid den samme celle der ligges data i, men det er jo forskellige celler hver gang når jeg kommer over i plump.xls. Her står tingene i dato-orden, modsat nattrafik-cellen G4 der bliver ændret flere gange i løbet af natten.
"Men den med at linke fra en celle til en anden kræver jo så stadig at jeg flere gange om natten skal åbne begge filer, det er det jeg prøver at undgå!"
Hvorfor kræver det nu at du skal åbne filen flere gange? Måske misforstår jeg hvad du mener...
Ahh - du vil måske indsætte NYE links hver gang du ændrer i nattrafik, og ikek bare "overskrive" det gamle link? Det kan du også - med VBA. Du bruger OnChange eventen på de celler du vil ændrer, og når den bliver fyret af, indsætter du linket i plump automatisk ved VBA :o)
"Ahh - du vil måske indsætte NYE links" <-- Jeps Måske det er nemmere at se det hvis jeg opstiller det på denne måde:
Plump.xls-> A1=12-10-2003 <- Datoer der kører fremefter dag for dag A2=13-10-2003 A3=14-10-2003 A4=15-10-2003
B1=1977256 <- Plumpnummer B2=1977445 <- Plumpnummer B3= <- Her vil jeg have data fra nattrafik.xls celle G4 B4= <- Der vil jeg have data fra nattrafik.xls celle G4 i morgen....
Hjælper det?
Når du skriver VBA er vi så overe i noget Visual Basic noget eller?
Hæ hæ.... Ja den er måske ikke så nem endda, men hvis du kan løse problemet så ligger der 100 point og venter på dig:-) Er det ikke nemmere hvis jeg sender dig de 2 filer samt en kort forklaring på helt nøjagtigt hvad jeg søger? Smid evt. en mail til mig her: beach@freestyle.dk
nattrafik.xls---> Kulonne G & H skal være skjult for alle andre end mig Celle E2 (dato) er ref. for hvilke række i plupm.xls der skal findes G4 data (tal) skal overføres til plump.xls
plump.xls Systemet skal nu finde den rigtige række at skrive i. Dato skal være den samme i A kulonne (plump.xls) som E2 (nattrafik.xls) Systemet skal nu i celle B(x) kopiere data fra celle G4
Dette skal gentages for en masse andre celler, men regner med at kunne lave de andre selv når først jeg har gennemskuet systemet.
Jeg vil så have systemet sat op sådan at jeg inden for samme døgn kan opdatere data (forskellige celler) løbende, og at plump.xls også bliver opdateret samtidig. Når jeg skifter dato i nattrafik.xls celle E2 skal systemet kunne finde ud af dette og springe til den rigtige række i plump.xls så der ikke i denne fil bliver overskrevet nogle data. Jeg forventer også at systemet virker på den måde, at hver gang jeg gemmer nattrafik.xls så går systemet automatisk ind og åbner plump.xls, opdatere data, gemmer og lukker ned selv.
Tror ikke jeg kan forklare det nærmere uden at kunne vise dig filerne:-)
//Beach
PS: Skulle du mod forventning alligevel være hooked på at se filerne så ligger de her---> http:\\129.142.200.29/gls/exceltest/Nattrafik_Sverigsbilerne_eksperten.xls http:\\129.142.200.29/gls/exceltest/Plump_paa_biler_eksperten.xls
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.