Avatar billede titwenty Nybegynder
16. oktober 2003 - 10:37 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Produktkoder og produktnavne

Hejsa,
Jeg skal prøve at lave et regneark til tilbud, hvor jeg har en masse forskellige produktkoder, hvor produktnavnet er det samme. Jeg vil derfor gerne have mulighed for at Excel selv finder produktnavnet ud fra de to første bogstaver i produktkoden. Eksempel.

Produktkode er PHL274/A. Når jeg begynder at indtaste det i kolonne b vil jeg gerne have at der i kolonne C står "Interthane 990". PH er betegnelsen for produkttypen og L274 er farvekoden (der er snak om maling). Det er altså PH som afgør at der skal stå Interthane 990. Jeg kan IKKE dele produktkoden på to kolonner, da data skal bruges til noget andet også.

Kan man det og er der nogen der har forslag til løsning af dette ?

Hilsen
T
Avatar billede jkrons Professor
16. oktober 2003 - 10:50 #1
Det nemmeste må være, at du laver en liste med alle de tobogstavs forkortelser, du har og tilhørende navne.

PH  Interhane
PG  Nogen andent
PD Noget tredje

osv.

Marker hele listen og navngiv den, fx Produkter. Listen kan laves i et andet ark, end det, du taster i.

Hvis du taster produktnummeret i A1, og vil have navnet til at stå i B1, kan du så indsætte denne formel i B1:

=LOPSLAG(VENSTRE(A1;2);Produkter;2;FALSK)

Den vil dog først vise produktnavnet, når cellen forlades, ikke når du begynder at taste.
Avatar billede titwenty Nybegynder
16. oktober 2003 - 11:10 #2
Du er sikkert inde på noget af det rigtige her, desværre er jeg lidt fattesvag, så kan du være sød og være lidt mere konkret - så længe jeg har et eksempel som virker kan jeg sikkert finde ud af resten. Kan du evt. maile et eksempel-ark til mig på titwenty@hotmail.com ?
Avatar billede jkrons Professor
16. oktober 2003 - 11:13 #3
Eksempel er på vej.
Avatar billede titwenty Nybegynder
16. oktober 2003 - 11:24 #4
Det var STORT !!!! Akkurat det jeg havde brug for - Mange tak. Der sparede jeg lige omkring 30 timer pr. år tror jeg.
Avatar billede jkrons Professor
16. oktober 2003 - 11:25 #5
Velbekomme!
Avatar billede titwenty Nybegynder
16. oktober 2003 - 11:26 #6
Måske dumt, men hvordan navngiver man en liste ?
Avatar billede stewen Praktikant
16. oktober 2003 - 11:49 #7
Placer markøren et vilkårligt sted på listen, tryk CTRL+SHIFT+* (stjerne)
Eller med andre ord marker hele listen......

Tryk så CTRL+F3 - Definer navn! Voila
Avatar billede titwenty Nybegynder
16. oktober 2003 - 12:15 #8
Hmm...det virker ikke. Bare de som du allerede havde lavet fungerer, men ikke når jeg har lagt 2 nye linier til. Noget jeg glemmer ? Jeg har ikke ændret i ark 1. Bare lagt 2 linier til i ark 2 og derefter markeret hele listen og trykket ctrl+F3. Derefter valgte jeg "produkter" i oversigten og klikkede ok. Men det virker ikke på de nye linier.
Avatar billede x-lars Novice
17. oktober 2003 - 06:53 #9
Mon ikke bare du skal udvide definitionen på navnet "Produkter"?; Tryk CTRL + F3; Peg på Produkter; Hvis der i formellinien står f.eks. $A$1:$C$20, lægger du et antal yderligere rækker ind i definitionen ved at erstatte "20" med f.eks. 500 og trykke "Opret". Så skulle der være nok til et stykke tid!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester