Herpes er en værre en .. hvis man får den så har man den resten af livet.. der kommer udbrud af den en gang immellem.... du kan læse mere på de sider jeg linkede til
Herpes er vist værst for kvinder.. da de mærker det meget mere end mænd... medicinen er vistnok pisse dyrt.. man kan vist får noget forebyggende medicin som koster,hvis jeg husker rigtigt, omkring 900 kr pr mnd.. og der er også noget som kan lindre disse herpes anfald .
Jeg har været til lægen hvor jeg fik noget på apoteket og skulle smøre med det. Mener ikke det var så dyrt. Men der fik jeg ikke sådan noget mere viden om det.
Er det noget man skal smøre vær dag med for at forhindre det. Eller skal man kun bruge det når der er udbrud?
Smitter det hele ens liv med dem man er sammen med eller kun når man har udbrud?
ja der er to sags medicin .. en forebyggende og noget til at ta det værste ved anfald.. er ikke sikke men tror at det smitter (kun??)når man har udbrud
Det ville sige når det er i udbrud så skal man ikke dele nogen ting med andre.
Men øh. Altså. Når jeg har det så kommer det på penisen. Ville det så stadi sige at man skal ikke drikke af sammen glas/øl og ikke kysse nogen. Hvad hvis man gør det. Er der så store chancer for at man har smittet nogen?
Men det ville sige at at førkølelse og Herpes følges ad? Er det så betydne at når man har udbrud har man også førkølse sammen tid. Eller er dte mig der ikke har forstået det rigtig?
Altså. Når jeg har det så kommer det på penisen. Ville det så stadi sige at man skal ikke drikke af sammen glas/øl og ikke kysse nogen. Hvad hvis man gør det. Er der så store chancer for at man har smittet nogen?
Men det ville sige at at førkølelse og Herpes følges ad? Er det så betydne at når man har udbrud har man også førkølse sammen tid. Eller er dte mig der ikke har forstået det rigtig? Har begge dele lige nu nemlig
Hvis ikke jeg husker meget galt, så begynder det at smitte fra det øjeblik du mærker de små prikker i huden. For det meste er herpes genitalis på kønsorganerne og herpes simplex på læberne eller ved næsen, det modsatte kan forekomme men ses ikke så tit. Det smitter fra de steder du har udbrud, dvs har du det både på penis og på læber smitte du fra begge steder. Har du det kun på penis smitter du ikke fra munden. Herpes virus ligger latent i din krop resten af livet. Statistik har jeg ikke lige i hovedet.
genitalis er vist latin for kønsorganer (eller noget lignende)
På læberne kan det se meget forskelligt ud. Min lillebror havde det - stort set konstant - i 1½-2 år, og der var han rød om munden. Jeg selv får nogle store stygge blæner, der hæver op og sprænger.
Det smarte (hvis man da kan kalde det dét) er, at de som regel kommer samme sted gang på gang - fx får jeg det altid ca 1/4 fra venstre på min overlæbe - derfor er jeg også meget opmærksom når det er på vej. Som behandlingsmiddel bruger jeg: Voss Disinfector, der kan købes i håndkøb på apoteket. Det er et lille vidundermiddel der kan bruges til snart sagt alt. Spørg på apoteket. Hvis det kommer i udbrud (og det har det ikke været i snart 1 år, så smører jeg med zovir.
Jeg ved det ikke med sikkerhed, men jeg tror det er nogenlunde samme fremgangsmåde når det er herpes genitalis.
Genitalier er latin for kønsorganer. Herpes smitter som regel kun derfra hvor du har udbrud, dvs hvis det er på penis så er det kun derfra du smitter og ikke hvis du deler glas med andre. ca 20-30% af den voksne befolkning er smittet med herpes genitalis, hvoraf ca 2-5% udviser symptomer/udbrud. Hos ca 80% af den voksne befolkning kan man påvise antistoffer mod herpes simplex. Statistik er fra "Dermatologi og venerologi" anden udgave fra 1993 og er altså temmlig gammel.
Nå ja og angående behandling så spørg din læge eller på apoteket, de finder hele tiden på nye og mere virksomme stoffer og cremer. Så det kan de meget bedre svarer på.
Hej, jeg er Willie Elizabeth Jeg vil gerne skrive et lille vidnesbyrd om det gode arbejde hos læge Sigolo, der helbredes mig fra Hsv 1 og 2 i bare 2 uger med sin urtemedicin, jeg tror aldrig jeg kan være normal igen og få et godt liv som andre jeg altid fortryder den dag jeg fik diagnosen med virussen, jeg var fortabt af håb, da min læge fortalte mig, at der ikke er nogen kur for det, men jeg tænker og tænker på min fremtid, hvis jeg kan få børn af min egen vel jeg Jeg er så taknemmelig for min hjælper, som får mig til at helbrede med sin urtemedicin. Jeg går online på jagt efter noget, der kan hjælpe mig, fordi jeg ikke kan klare det for evigt, så jeg fandt denne dokumentsignolo email på en blog af en, der blev helbredt han kontakter mig hurtigt for hjælp og forklarer al min smerte for ham, han fortalte mig ikke at bekymre sig om det, der er helbredelse for ægte, jeg tror aldrig, før han sender mig plantelægemidlet, når jeg bestiller det, og jeg har det indenfor 4 dage det var sådan, jeg tog medicinen i 2 uger, og den følgende uge går jeg til test bare til bekræfte jeg var 100% helbredt fra denne sygdom, hvilket mirakel i mit liv, jeg er så glad lige nu, kan du også komme i kontakt med ham, hvis du har sådan sygdom gennem DR.SIGOLOHEALERTEMPLE@GMAIL.COM
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.