Avatar billede perj Nybegynder
04. januar 2001 - 14:47 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Start af ATX strømforsyning - hvordan?

Nogen der ved hvordan man starter/afprøver en ATX strømforsyning uden at montere den på et bundkort. Man må kunne kortslutte et par ben på stikket eller lign.
Avatar billede handmade Nybegynder
04. januar 2001 - 15:16 #1
Forbind pin 8 og pin 14.
Hold stikket i hånden med tappen vendende mod højre.
Pin 1 er øverste venstre pin
Avatar billede perj Nybegynder
04. januar 2001 - 15:31 #2
>>handmade.
Jeg går ud fra at pin 8 er ground og pin 14 power supply on.
Dette har jeg lige forsøgt med en spritny pws. - men der skete absolut intet. Har du selv prøvet opstillingen ?
Avatar billede cstern Nybegynder
04. januar 2001 - 15:54 #3
Jeg har lyttet lidt med - og skal ærligt indrømme at jeg tidligere har forsøgt mig med netop at short\'e to ben i en ATX PSU - uden at der skete noget ved det (ingen power-up). Men monteret virkede det fint. Mon ikke der skal være en modstand eller et eller andet mellem de to poler, eller +5V -> pin14 (ps: dette er ikke et forslag du skal følge perj - det kunne være (helt) forkert).
Avatar billede perj Nybegynder
04. januar 2001 - 16:48 #4
>>cstern.
Jeg vil også gerne vide hvordan det lader sig gøre. Jeg tror jeg har 8-10 psu\'er der ligger og flyder, men jeg er ikke klar over hvor mange af dem der du\'r.
Jeg forhøjer derfor gerne pointene lidt.
Avatar billede handmade Nybegynder
04. januar 2001 - 17:16 #5
Jeg har kigget på www.studiedata.dk under FAQ: \"Hvordan starter man en ATX-strømforsyning?\" og det ser ud til at holde vand, men hvis det ikke virker så...
Avatar billede perj Nybegynder
04. januar 2001 - 23:30 #6
>>handmade.
Du har ret. Jeg må have anvendt en defekt psu. Jeg fandt en anden, og det virker fint. Man skal blot huske, at pin 11 er øverst til højre.
Tak for hjælpen.
Avatar billede cstern Nybegynder
04. januar 2001 - 23:42 #7
Storartet - jeg må have klodset i det, så- det er godt at vide til en anden gang.
Avatar billede handmade Nybegynder
04. januar 2001 - 23:46 #8
Fint, og tak! :-))
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester