Avatar billede monmike Nybegynder
21. oktober 2003 - 17:23 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

forskellen på dyre og billige gigabit switche

Jeg kunne godt tænke mig at hører lidt om forskellen på de dyre gigabit swithce og de billege gigabit switche. Som eksempel kan vi jo tage Dimension GS-108 Gigabit Switch og en Dimension GS-1008 Gigabit Switch RM fra ZyXEL. Den sidste er 1000 kr dyrere end den anden. de har lige mange porte. Der er også andre mærker som har 2 næsten ens switche, men hvor prisen er den dobbelte næsten på den dyre. Er de bedre og hvorfor?
Avatar billede bufferzone Praktikant
21. oktober 2003 - 18:03 #1
Kenden ikke lige de nævnte switche, man der kan være enorm forskel.

Den dyre kan have intilligens indbygget (det der kaldes en layer 3 switcn), der kan være indbygget overvågning, der kan være filtrering og båndbrede kontrol indbygget, Der kan være transient beskyttelse indbygget, der kan være mulighed for VPN kanaler og meget mere.

Det bedste er at finde de tekniske beskrivelser på zyxels hjemmeside og så se hvad den spicifikke forskel er
Avatar billede monmike Nybegynder
21. oktober 2003 - 18:13 #2
Det har jeg gjort, men blev ikke klogere. Derfor stillede jeg spørgsmålet. Er der nogle switche som du har kendskab til som kan anbefales til et mindre kontor.
Avatar billede bufferzone Praktikant
21. oktober 2003 - 18:24 #3
Det er der bestemt, jeg går efter drift sikkerhed og service hos leverandøren. Jeg bruger selv Cisco Catalyst 2950 Switche, Cisco er nok markedets førende producent af switche og de kræver en del af deres godkendte leverandøre, Hos f.eks. NetDesign kan du få den service du vil betale for, jeg har 4 timers on site garanti, de bytter uden at spørge. Det er vigtigt for mig at vide at mit net er oppe igen senest 4 timer efter et nedbrud og at jeg har en leverandum med så meget power bag at de kan garantere den service jeg ønsker. Det betaler jeg selvfølgelig lidt for, men det er gode penge givet ud. Og ja, jag har haft brug for det senest efter strømsvigtet
Avatar billede monmike Nybegynder
21. oktober 2003 - 18:53 #4
Ja, men den er da ikke gigabit.

Tak for snakken, lukker og deler point. Har købt en Zyxel i stedet.
Avatar billede bufferzone Praktikant
21. oktober 2003 - 18:58 #5
Nej du har ret den er ikke gigabit, men der findes Cisco i gigabit. Zyxel laver i øvrigt udemærkede produkter, hvis du har en ordentlig leverandør, er det et udemærket valg
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester