Avatar billede pzw Nybegynder
22. oktober 2003 - 00:06 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Zywall 1, SUA, Firewall driller

Jeg har på min ZyWall 1 lavet en SUA opsætning, så den bestemte port diregeres til den rigtige PC bag firewallen.
Dette virker udelukkende når firewallen er slået fra, slås firewallen til blokerer den.
Jeg har prøvet manualen samt diverse vejledning fra Zyxels hjemmeside, men kan ikke finde ud af hvordan jeg åbner firewallen. Ifølge en vejledning fundet på Zyxels hjemmeside, kan der benyttes nogle menuer som min ZyWall 1 ikke har (Advanced/Firewall/Internet).
Hvordan åbner jeg en port i en ZyWall 1?
Avatar billede pzw Nybegynder
22. oktober 2003 - 00:08 #1
Jeg starter selv med at rette spørgsmålet.
Hvordan åbner jeg en port i en ZyWall 1's firewall?
Avatar billede pzw Nybegynder
22. oktober 2003 - 10:55 #2
Jeg har selv fundet løsningen.
Ved nogle opdateringer skal både BIN og ROM filerne opdateres.
Dette havde jeg ikke gjort, hvilket resulterede i at min ZyWall 1 lavede fejl.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester