Avatar billede fakka Nybegynder
22. oktober 2003 - 16:26 Der er 2 kommentarer

Synedit: TUndoList

Jeg har nu i lang tid forgæves forsøgt selv at tilføje undoevents til mit Synedit. For hvis mit program indsætter en given tekst i editen eller ændrer på det, bliver det ikke registreret som en hændelse og bliver dermed ikke undo-bart (man kan ikke undo'e det). mysynedit.undolist.addchange() er proceduren for at tilføje en hændelse hvis jeg ikke tager meget fejl, men jeg kan ikke få det til at virke. Mit største problem ligger i at forstå de to point()'s der indgår som parametre.

Jeg er interesseret i at få hjælp til hvordan jeg får det til at virke og eventuelt et kodeeksempel.

mvh. Thomas
Avatar billede zerohero Nybegynder
24. oktober 2003 - 16:18 #1
Kan du ikke bare selv lave en array der indeholder aendringerne i din SynEdit?
Din array kunne eventuelt bestaa af postion og teksten der er aendret:

type
  TUndoText = record
    X : Integer; //Position i din SynEdit
    S : String; //Teksten
    P : Pointer; //Hvis der er flere tekst felte i din applikation, kunne en pointer til givene SynEdit vaere meget reelevant
  end;
var
  UndoList : array of TUndoText;
begin
  ...
end;

Held og Lykke
ZeroHero
Avatar billede fakka Nybegynder
25. oktober 2003 - 17:05 #2
Har skam overvejet at løse det på den måde, men i nogle tilfælde er den indbyggede undo-feature langt bedre. derfor vil jeg hellere bygge videre på den.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester