Avatar billede Morten Nybegynder
23. oktober 2003 - 10:01 Der er 2 kommentarer og
2 løsninger

Numre i tilbud/ordre system

Hej

Nu har jeg i Excel lavet et tilbuds/ordre program hvor jeg bruger Access som database og det fungerer fint også i flerebruger systemer med stationærer pc'er som så deler databasen.

MEN nu er der (selvfølelig) kommet et krav om at programmet også skal fungerer på bærbare pc'er som selvfølelig ikke altid har adgang til Main DB - og mit problem er nu hvordan jeg skal håndtere numreserier såsom tilbuds og ordrenumre - da det jo ikke er muligt for en pc som er væk fra netværket at hente seneste anvendt nummer - så hvis nogen har et rigtig godt forslag er jeg meget lydhør
Avatar billede kabbak Professor
23. oktober 2003 - 10:04 #1
Du er nødt til at have en mobil opkobling på netværket, det er vist eneste løsning.
Avatar billede Morten Nybegynder
23. oktober 2003 - 10:15 #2
Nej - det må være muligt at lave sig en funktion - måske noget med at hvis ikke der er adgang til MainDb så lav med tmpNummer - og så en knap bruger kan anvende når han er på netværket igen som så henter et nummer ... hmmm... ja det var da vist en meget god ide....?? jeg tænker lige lidt mere og hører stadig gerne andre forslag....
Avatar billede stefanfuglsang Juniormester
23. oktober 2003 - 12:09 #3
Kan du ikke tilføje et felt eller udvide numrene med et par cifre, der angiver, hvilken pc, der "ejer" disse data - og så bruge VBA til at merge databasen bagefter? Her kan du så renumerere, hvis det er nødvendigt.
f.eks:
hoveddatabase: numre starter med 100
pc 1: numre starter med 101
osv.
Avatar billede keil Nybegynder
23. oktober 2003 - 13:48 #4
Det er helt normalt at et ordre- og tilbudssytem skal kunne arbejde offline.
Normalt gør man det ved at benytte forløbige numre. (preliminærenumre)

Det kan også løses på andre måder. Det havde været meget værre, hvis det havde været et faktureringssystem, hvor der jo er lovmæssige krav om nummerering.

Mit forslag til løsning er følgende.(Da du jo allerede har et nummer (det "rigtige" nummer som key).

Du tilføjer et preliminært nummer til alle ordrer og tilbud.
Når du er offline får ordren eller tilbudet tildelt et preliminært nummer.
Første gang det er on-line tjekkes, om der findes et rigtigt nummer. Hvis der ikke er det, tildeles det næste ledige nummer.
Du skal sørge for at du kan have acces til ordren uanset om du angiver det prliminære eller det "rigtige" nummer.
Dit "rigtige" nummer vil stadig være en entydig key, men det er ikke sikkert at det er rækkefølgen for indgangen af ordrer og tilbud, derfor skal du sørge for at styre på dato og måske klkke slet for at få rækkefølgen, hvis du da har brug for det.
I øvrigt er det altid en god ide at arbejde med noget preliminært, hvis man ønsker en nummerserie uden huller. Der kan ske mange ting i forbindelse med indtastningen af et tilbud eller en ordre, som kan give huler i serien.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester