28. oktober 2003 - 13:22Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Hvordan lave "navigationshjælpen" DU ER HER:
Jeg vil gerne lære hvordan man laver sådan en linje som den der findes øverst i midten lige under menuen her på Eksperten, den der med "Du er her : Eksperten (URL til index) : (aktuel kategori/side) ???
Det kunne nemt laves hvis din mappestruktur afspejler din webstrukur. Så kan du bruge FileSystemObject til at liste mapper/undermapper ned til din side. Hvis de to strukturer ikke passer sammen, er du nok nød til at lave den mere manuelt. En mulighed er at sætte hele strengen som et session object, og så tilføje/fjerne ved indlæsning af sider.
Eksperten går jeg ud fra er bygget op af en database, og der er alle punkterne struktureret. Så der er sikkert ikke mere en et par sider, en spørgsmålsoversigtsside, og en side der viser spørgsmålet, denne side. Denne side får et id-nummer, det kan du se oppe i adresselinien, som bestemmer hvad den skal vise. Spørgsmålsoversigten ved hvad der skal vises via hvilken kategori der er valgt, det kan du også se i adresselinien. Disse kategorier er delt op i en hierakisk struktur der giver "her er du" linien. Hvis det er sådan du vil lave det, kræver det at du bygger dit site op omkring en database el lign. og det svære består i at få databasen til at hænge sammen. Derefter er det ganske simpelt at lave din her er du linie. Hvis du ikke bygger dit site op omkring en database, vil jeg foreslå at du bruger mappestrukturen. Det gør også dit site mere overskueligt for dig selv.
De sider man vælger fra menu + endnu ikke aktive/mulige links i de 2 spalter hhv. til højre/venstre skal vises i iFrame'n i midten. Jeg forestiller mig, at "navigationshjælpen" (strengen) vises i toppen af iFrame'n.
Sitet er opbygget i en mappestruktur. Dvs. punkterne i menuen
om os | kontakt | arkiv | nyheder
- svarer til index.* siderne der ligger i mapper med samme navn som de 4 menupunkter jeg har angivet her. Der er et varierende antal sider i de 4 mapper.
OK, det lader til at det er databasen vi skal have fat i. Jeg tror min ide med session variablen var en and. Du skal nok blande nogle ting lidt sammen. Du har to hovedpunkter, nyheder og arkiv. De er vel afhængige af alder. Derunder går jeg ud fra at koncerterne bliver delt op geografisk, genre, osv. Når man klikker på "nyheder", kommer der vel en liste med overskrifter over de nyheder der er. Når man klikker på en, for man så mere information. Der skal der så stå: Du er her: podak : nyheder : nyhed1 Jeg ved ikke om du så kan komme længere ned i hierakiet. Men jeg ville sætte En session variabel efter hvad man har klikket på forsiden. Derfra ved du at man er inde i nyheder. Nyhedsoverskriften får du fra databasen. Hvis du har delt dine nyheder op geografisk, kunne der så stå Du er her: podak : nyheder : københavn : nyhed1 Der får du så københavn fra databasen, da nyhed1 indeholder en kolonne der hedder geografi. Altså koden bliver Du er her: podak : session("overemne") : rs("geografi") : rs("overskrift")
Og jeg ville lave arkiv siden den samme som nyhed siden, og lave forskellen i sql'en: if session("overemne") = "nyhed" then sql = "SELECT * FROM db WHERE dato >= date() - 5 else sql = "SELECT * FROM db WHERE dato < date() - 5 end if
svar. Du spørger bare, men jeg synes det er nemmest med så få sider som muligt, det gør det lidt nemmere at holde styr på. Men du får to slags sider under information, oversigter og indholdssider. Måske en tredie med oversigt:geografisk, oversigt:genre, osv.
Ja, hvis jeg får brug for mere hjælp opretter jeg da selvf bare et nyt spm!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.