Avatar billede virtualdurran Nybegynder
29. oktober 2003 - 09:39 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

window.close

Jeg sidder og skal se om jeg kan lave noget smart window.open/close koderne. Jeg har fået det nye vindue til at komme frem, men når jeg sætter window.close på mit hovedvinduet, kommer der en messagebox, der siger at vinduet er ved at lukke, og om jeg vil tillade det. Kan man sætte den til automatisk at svare yes, eller måske bare at lukke uden den spørger?

På forhånd tak.

Hilsen
  Jacob
Avatar billede =maddog= Nybegynder
29. oktober 2003 - 09:51 #1
Du har kun rettigheder til at lukke vinduer du selv har åbnet via JavaScript. Du kan aldrig lukke et vindue brugeren selv har åbnet fra operativsystemet uden der fremkommer en advarsel til brugeren om at dette vil ske.
Avatar billede popsy Novice
29. oktober 2003 - 09:52 #2
heldigvis! :-)
Avatar billede virtualdurran Nybegynder
29. oktober 2003 - 10:01 #3
æv....tak for hjælpen.
Avatar billede =maddog= Nybegynder
29. oktober 2003 - 10:03 #4
ingen problemer.
Avatar billede popsy Novice
29. oktober 2003 - 10:21 #5
:)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester