Avatar billede Jman Praktikant
30. oktober 2003 - 15:03 Der er 1 løsning

Afsendelse af PDF med aspQmail fejler (nogen gange)

Puuuh - kategorien er nok ikke passende, men igen; jeg ved ikke hvor jeg skal stikke dette spørgsmål ind.

Jeg har lavet en side på vores intranet, hvorfra man kan sende PDF-filer til predefinerede mailadresser.
Når filen sendes eksekveres aspQmail sammen med en tekst o.s.v.
MEN nogen gange, får modtageren at vide at PDF-filen ikke kan åbnes, da den er i stykker.
Samme PDF kan man hente ned på sin desktop og åbne uden problemer - ja man kan tilmed sende PDF-filen fra egen mailbox, som vedhæftet bilag uden problemer. Altså går filen i stykker under forsendelsen via aspQmail.
Men som nævnt - det er kun i nogle tilfælde.
Det er den samme destiller, der fremstiller alle filerne. Hvis man printer den samme PDF en gang til og sender den via automatikken kan den "risikere" at komme fint igennem..

Jeg er i vildrede - hvad kan det skyldes ????
Avatar billede Jman Praktikant
03. december 2003 - 01:37 #1
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester