05. november 2003 - 18:44Der er
16 kommentarer og 1 løsning
SB live til reciever
Jeg har et SB live player lydkort, som jeg gerne vil tilslutte min reciever. Der er en digital udgang på lydkortet. Kan jeg bruge et alm. coax-kabel for at tilslutte de to ting?
De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker.
Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.
Et Phonostik, ja - eller SPDIF kaldes det også. Men hvis du har tilsvarende digitalstik (indgang)i forstærker, sætter du den til der. På min forstærker er der to digitale indgange - SPDIF og lyslederstik (med lys i enden). Mit er sat til SPDIF, der kan jeg få ledninger til i den længde jeg har brug for. Hvis man bruger lyslederkabel, skal man passe på ikke at bøje eller knække ledningen. Men lyden er den samme. Du kan sagtens bruge en ganske almindelig skærmet ledning (eller antenneledning) med phonostik i begge ender. Norbert.
ja. Den er jeg med på. Men stikket i lykortet ligner alle de andre stik. Burde det ikke ligne det samme stik, som jeg har i min reciever. Hmm..jeg er i tvivl. Måske har jeg et player 1024 og ikke player 5.1.
Du skal jo selvfølgelig være sikker på at du HAR en digital udgang på dit kort. Dog har jeg på visse bærbare - blandt andet mit eget - set minijack-udgange som fungerer både som almindelig stik og som digital. Det kan være det er sådan et, der sidder på lydkortet. Har du nogen brugsforvirring på lydkortet?
nej desværre. Men nede på lydkortet står der "digital" ved siden af udgangen. Så det må det jo være :) Men så kan ikke købe et coax-kabel..det passer ikke på. Findes der så et kabel der går fra minijack-coax?
Når du siger coax - mener du så lyslederkabel? Jeg mener, kommer der lys ud af stikket i forstærkeren? Jeg har lige kigget på soundblasters hjemmeside, og der står tydeligt at det er et spdif-stik der sidder der. Du kan f.eks. også se bag på din DVD-afspiller, hvis du har en. Der plejer som regel at sidde to digitale udgange. Den ene er spdif og den anden kommer der lys ud af.
jep. både min reciever og min dvd har begge: coax og lysleder. På mit lydkort står der digital ved den ene udgang. Stikket matcher dog hverken coax eller lysleder.
Av - så er vi på den. Men jeg tror nok, man kan få en med minijack, som det så er sandsynligt at det er, og så med phonostik i den anden ende. Jeg søger lige på minijack v. spdif.
På http://www.brinck.dk/ under Kabler skulle der være en mulighed for at finde det kabel du kan bruge. Prøv at kigge der. Så må vi håbe du har heldet med dig der. Norbert.
Jeg regner også med at det må være det. Håber det virker. Norbert:-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.