Avatar billede horus Nybegynder
10. november 2003 - 10:32 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

upload af filer

Hejsa

Håber dette er den rette kategori.

Er ved at lave et system hvor folk skal kunne vælge nogle filer fra deres egen pc og sende dem til mig pr. e.mail.

Ingen problemer idet som sådan.

Problemet er at jeg gerne vil have dem til at vælge flere filer inden de sender.

Jeg har så gjort det at jeg gemme stien i en database ud fra den forhåbning at jeg så via w3 upload kan attach'e dem alle sammen til en e-mail senere.

Men ak - man kan (tilsyneladende) ikke tilføje filer medmindre de kommer fra et formularfelt af typen "file".

Da mailen ikke bliver sendt fra samme side som den hvor de udvælger deres filer, så kan jeg ikke umiddelbart refere til "file" feltet.

Jeg har så prøvet at oprette et "file" felt og så sætte dets value, til det filnavn jeg har gemt i databasen, men det kan man tilsyneladende heller ikke...

SÅ nu er gode råd dyre.

Nogen der har et forslag til hvordan jeg kan attache sådanne flere filer på et senere tidspunkt en det hvor de bliver valgt ?

Håber det er til at forstå hvad jeg er ude efter.

Mvh.

Horus
Avatar billede ttopholm Nybegynder
10. november 2003 - 10:51 #1
istedet for w3.upload, kan du bruge dundas upload, her kan du gemme filerne i hukkomelsen og så sendere hente dem til din afsendelse af email.. Dundas se mere her: http://www.dundas.com/Other/index.aspx?Section=DundasUpload&Body=body.htm
Avatar billede ttopholm Nybegynder
10. november 2003 - 10:53 #2
og det er gratis :-)
Avatar billede horus Nybegynder
10. november 2003 - 10:56 #3
tak for det - men nu har jeg ligesom w3 upload, har købt det og har fået det installeret på serveren.

Så i første omgang er det en sådan løsning jeg er ude efter.

w3 upload virker perfekt med JMail og da jeg også bruger det, er det jo ellers fint nok.

Horus
Avatar billede horus Nybegynder
10. november 2003 - 10:56 #4
DET Var en fejl at acceptere ttopholmssvar !

Jeg opretter et nyt spørgsmål med nye point.

Horus
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester