Avatar billede zybe Nybegynder
10. november 2003 - 10:40 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Køb af Mac.. hvad skal jeg være opmærksom på.?

Overvejer at købe en mac, måske en brugt. Læser til mediegrafiker, så tænkte det kunne være sjovt at lege lidt med mac også. Vil gerne have en bærbar, pga. plads. gider ikke har et stort kabinet stående og fylde.

1. hvis jeg køber en bærbar, kan jeg godt sætte den til min normale pc fladskærm..?

2. Hvad skal jeg være opmærksom på når jeg køber.. har kigget lidt på http://www.edbpriser.dk/hardware/hardware-top10.asp?ID=1464927909 men ved ikke om den er for lille..

3. In tilfælde af jeg køber en lille bærbar, er det så muligt at opgradere senere...?
Avatar billede msc_cph Nybegynder
10. november 2003 - 11:03 #1
Hej zybe,

Jeg kan godt forstå at du overvejer at købe en mac. Jeg skiftede også fra PC til Mac for ca et halvt år siden. Jeg har aldrig fortrudt det.

1. Du kan sagtens sætte din pc fladskærm til din bærbare. Alle Apple bærbare bliver leveret med VGA udgang, som er standard for de fleste skærme. Hvis du vil have DVI udgang skal du købe en Powerbook.

2. Den du har kigget på er en udgået model. iBook er lige blevet opgradret til en G4 processor og er dermed på niveau med 12" udgaven af Powerbook'en. Den mindste ibook med 12" koster 9500 kr, hvilket jeg synes er en kanon god pris for en SÅ lækker bærbar. Se evt. mere på http://www.apple.com/dk/ibook/

3. Den eneste mulighed for at opgradere en iBook er at sætte flere ram i. Det er tilgengæld også en god idé at fylde en Mac op med ram, da styresystemet sluger en del.

/msc_cph
Avatar billede egonspock Seniormester
10. november 2003 - 18:07 #2
På Powerbooken kan du rigtig udnytte din ekstra skærm, da der er automatisk Spanning, dvs. at den udvider skærmen til at fylde begge skærme. Det er der ikke på ibooken(men der kan man ofte finde et hack til at gøre det). Generelt er Powerbooken bedre udrustet end iBooken. Se evt. http://barefeats.com/ibG4.html for performance-sammenligning. mht. opgradering, så er jeg lige blevet reddet af Mac OSX 10.3, da min aldrende iBook med den har fået et nyt liv. Apple er kendt for at forbedre deres styresystemer til at blive hurtigere, og det vil nok være det samme med dit køb. Men msc_cph har fuldstændig ret: køb så meget RAM som muligt! mht. den du har fundet på edbpriser, så er den sikkert helt ok, selvom 30 GB ikke er meget, når du først kommer i gang, og du vil måske også savne at kunne brænde bare et eller andet, og den er ikke nem at opgradere, selvom det kan lade sig gøre. Det er formentlig billigere at købe en ny, der kan mere, hvis du vil udvide den.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester