Avatar billede Spotgun Seniormester
10. november 2003 - 13:46 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Gratis POP3 komponent?

Er der nogen der kender til en gratis POP3 komponent til ASP? I så fald vil jeg gerne ha' et link...
Avatar billede medions Nybegynder
10. november 2003 - 13:57 #2
-Den ligger som standard i IIS!

//>Rune
Avatar billede moskjaer Nybegynder
10. november 2003 - 14:10 #3
Øh, jeg tror spotgun vil have hjælp til et komponent der kan hente mails og ikke sende dem, som dit eksempel viser.

JMail har haft pop3-understøttelse i den gratis version, men desværre ikke længere
Avatar billede Spotgun Seniormester
10. november 2003 - 14:11 #4
Måske har jeg ikke forklaret mig ordentligt, sorry...

Det jeg er på jagt efter, er en komponent jeg kan HENTE mails med. Dvs, jeg skal ha' et ASP script til at tømme en mailkonto. Jeg ved at JMail 4.4 Professional kan, men den koster 75$, og jeg skal kun bruge det til et eksperiment, for at se om mit projekt kan lade sig gøre, så jeg syntes det var lidt meget at betale, blot til testformål. Derfor er jeg på jagt efter en gratis komponent.
Avatar billede soes Nybegynder
10. november 2003 - 15:00 #5
der findes et komponent som hedder chilkat webmail som måske kan bruges.
der burde være understøttelse for pop3.

http://www.chilkatsoft.com/

dokumentationen var ikke noget at råbe højt om sidst jeg brugte det.
Avatar billede Spotgun Seniormester
10. november 2003 - 15:08 #6
Det ser ud til at kunne det jeg skal...

Det er tilsyneladende kun en 30 dages demo, men det går nok. Jeg skal bare se om min idé overhovedet kan lade sig gøre, og hvis det virker skal jeg alligevel ha' købt komponenten!

Smider du et svar, så kan du få point?
Avatar billede soes Nybegynder
10. november 2003 - 19:10 #7
du får lige et svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester