Avatar billede peturkirke Novice
10. november 2003 - 21:08 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

javascript ur stopper

jeg har lige sluppet en ny side ud - www.hamarin.fo - som er en auktionsside for malerier m.m.

på forsiden er der nogle malerier til salg, og man kan se en slags ur, der tæller ned, der viser tiden der er tilbage på auktionen. Uret er lavet med et javascript, hvor jeg ikke er specialist.

Hvis man nu klikker på en eller anden link, og så klikker på TILBAGE øverst i browseren, så stopper klokken.
Er der nogen der kan hjælpe mig med at få klokken til at gå også når man klikker på en link og så på TILBAGE knappen, dvs fortælle mig hvad der er galt i programmeringen, og hvordan det kan gøres anderledes ?
Avatar billede roenving Novice
10. november 2003 - 21:28 #1
Prøv at slette:

<body onload="start();">

og sæt onload ind i det rigtige body-tag (der må _kun_ være eet !-)

<body onload="start();" style="margin-left:0px;margin-top:0px;background:#E8E8E8;">
Avatar billede roenving Novice
10. november 2003 - 21:29 #2
-- jeg ved forøvrigt ikke om det vil flytte noget, men det er vel værd at prøve at rette en fejl, som direkte vedrører fejlen !-)
Avatar billede peturkirke Novice
10. november 2003 - 23:04 #3
hjælper desværre ikke
Avatar billede olebole Juniormester
13. november 2003 - 22:02 #4
<ole>

Du har en eller flere alvorlige fejl ... der opstår en 'Out of memory' fejl ved tryk på 'Back'. Det virker, somom du har valgt en temmelig besynderlig måde at opbygge dit script på.

Din måde at åbne de enkelte billeder på (ved onmouseover) virker i øvrigt yderst uhensigtsmæssigt ... ikke just brugervenligt. Det bør afgjort gøres på onclick i stedet  :)

/mvh
</bole>
Avatar billede peturkirke Novice
14. november 2003 - 00:59 #5
tak for bemærkningen  :-(
Avatar billede peturkirke Novice
23. november 2003 - 01:57 #6
jeg tager poengene tilbage
fik ikke nogen særlig hjælp, men løste problemet selv
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester