Avatar billede missmia Nybegynder
09. januar 2001 - 18:54 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

øØ

Jeg har lige køb en compaq bærbar med windows 98se. Jeg kan godt skrive æøå i en dos promt. Men kan ikké lave øér i et dos program (Concorde C4). Jeg har tilføjet de 2 mode con linjer i autoexec.bat.
Avatar billede riversen Nybegynder
09. januar 2001 - 19:05 #1
jeg har haft samme problem på compaq pc\'ere dog ikke bærbar...prøv at installere reskit (Ressource Kit) fra din win 98 cd-rom. Derfra starter du så det program som hedder Code Page Changer...der virkede på et problem som compaq kundeservice ikke engang kunne løse

Rene
icq 19463099
Avatar billede riversen Nybegynder
09. januar 2001 - 19:11 #2
husk at tage backup af autoexec.bat etc.
Avatar billede riversen Nybegynder
12. januar 2001 - 15:50 #3
hva\', er der stadig problemer?
Avatar billede missmia Nybegynder
20. januar 2001 - 21:19 #4
Yes yes !

Det virker perfekt.
Tak for hjælpen.

missmia
Avatar billede riversen Nybegynder
20. januar 2001 - 21:55 #5
det var så lidt *S*
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester