Partitionering via XP eller Partition Magic 6.0
Hej!Min computer er købt pre-konfigureret med to store diske samt nogle mindre. Styresystemet er Windows XP. Jeg ved ikke så meget om partitionering, men jeg kunne godt tænke mig at danne en mindre partition via noget af den ledige plads fra en af de to store diske – uden at skulle formatere. Jeg har Partition Magic Special Edition 6.0. som jeg tidligere har haft glæde af (med et andet styresystem). Derfor har jeg igen forsøgt mig med Partition Magic, men det virker ikke. Når jeg prøver at starte det får jeg beskeden ”Partition Magic can only run in DOS mode. All programs will be closed and your computer will reboot to DOS mode if you choose to continue. Do you want to continue?” Når jeg vælger ja til at fortsætte får jeg denne besked: “Unable to prepare maschine for reboot. Exit code 4. You must run Partition Magic from DOS or from the Rescue Diskettes”.
Jeg ved ikke hvad “exit code 4” står for, men i hvert fald er det ikke lykkedes med Partition Magic.
Jeg har også prøvet at danne en partition ved hjælp af beskrivelsen fra Windows XP’s hjælpefunktion. Den foreslår to muligheder. Via grænsefladen i Windows og via kommandolinjen.
Når jeg prøver via grænsefladen i Windows går jeg i stå allerede når jeg kommer ind i diskhåndteringsbilledet. Jeg kan ikke se nogle ikke-allokerede områder, som jeg kan danne en partition ud fra.
Jeg har også forsøgt mig via kommandolinien, hvor jeg har valgt drev og efterfølgende angivet ønsket størrelse på partitionen + ”offset” + ”noerr” som hjælpefunktionen foreskriver. Men når jeg sender kommandoen får jeg beskeden ”ugyldigt argument”. Så det har jeg heller ikke fået til at virke.
Jeg håber nogle kan hjælpe mig uden det nødvendigvis betyder at jeg skal til at formatere. Og please – ikke så mange fagudtryk, det bliver jeg ikke klogere af ;o)
