Avatar billede Fritz Munk Nybegynder
12. november 2003 - 23:11 Der er 4 kommentarer og
2 løsninger

Intel 2.4 ghz erstatter intel 800 mhz?

Har en kammerat som har en Medion pc med intel celeron 800 mhz..Vil gerne forære ham en intel 2.4ghz celeron cpu men passer den i hans puter?

Takker mange gange på forhånd..
Avatar billede bufferzone Praktikant
12. november 2003 - 23:17 #1
Det vil jeg ikke tro, og selv om den fysisk kan side i stikker er det ikke sikkert at hans motherboard understøtter hastigheden så undersøg det nøje først, ellers kommer han til at have en cpu han ikke kan udnytte alligevel
Avatar billede Fritz Munk Nybegynder
12. november 2003 - 23:26 #2
Tja det der med at undersøge er jeg ikke meget for ..jeg kunne jo brænde hans puter af...(griner)
Avatar billede Fritz Munk Nybegynder
12. november 2003 - 23:27 #3
Hans puter er en Medion Pc800 købt i Aldi eller noget lignende..
Avatar billede tronic1 Nybegynder
13. november 2003 - 09:05 #4
de gamle intel celeron er socket 370
de nye celeron fra 1600 og op, er socket 478.
Konklusion: de passer ikke sammen.

Desuden tror jeg ikke at man kan opgradere fra 800 til 2400 mhz...
Avatar billede bufferzone Praktikant
13. november 2003 - 09:12 #5
Du behøver ikke undersøge praktisk, da han købte maskinen fuldte der dokumentation med, deri stor der hvilket motherboard der sidder i maskinen, med motherboard navnet og internettet kan du finde ud af hvad det understøtter (ellers kan jeg gøre det for dig) Du kan også åbne dyret og se om der ikke står en betegnelse på boardet, der kan bruges
Avatar billede Fritz Munk Nybegynder
13. november 2003 - 09:54 #6
Takker for svarene..Hurtigt og klart..Tak
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester