Jeg skal hjæpe en med med at få indspillet noget hjemmevideo fra VHS til PC som DVD kvalitet, så godt det nu kan blive, problemer et at når vi prøver at indspille hakker det i billedet, nu er spørgsmålet så hvorfor det gør dette.
1. Er det fordi CPUen ikke kan følge med, han har en 1200 MHz Celeron.
2. CPUen har 128 KB cache, skal der være mere
Det skal siges at vi har prøvet bare at indspille i VCD kvalitet, og der er problemet det samme.
Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.
Det kunne godt være CPUen nogle gange når jeg indspiller noget hakker det også og jeg har 2000 MHz
det kan ikke være ram for der har jeg 1024mb det kan heller ikke være grafikkort for der har jeg 128mb hvad ellers kunne det være end cpuen da 1200 og 2000 mhz er ved at være forældet
Jeg kender ikke programmet, men jeg tror dit problem ligger i grafikkortet med s-video indgangen. Hvis der ikke sidder en chip i grafikkortet til at konvertere er det din cpu der skal lave alt arbejde. Har du set efter at der ikke kører programmer i baggrunden (antivirus og alt sådan noget) ? Har du prøvet at kigge efter en ny driver til dit grafikkort ?
Det er lige hvad jeg kan komme i tanke om. HenningA
Grafikkortet er et GeForce 4, hvor der ikke direkte er et s-video stik i, men en converter som går ind til et stik i kortet, men fordeler signalet ud til video-in og video-out, og kortet har været temmeligt dyrt. Jeg ved dog ikke præcist hvilket kort det er.
/Me-me
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.