Avatar billede diddel Nybegynder
20. november 2003 - 17:21 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

Internetforbindelse direkte via ADSL modem?

Hej

For kort tid siden har jeg fået etableret bredbånd/ADSL, som pt. kører vi en switch. Jeg har problemer med periodiske udfald. Jeg har lige haft teknikerbesøg, men vedkommende kunne kun teste på ADSL-modemet og ikke switchen. Derfor blev jeg anbefalet at prøve at etablere forbindelsen uden switch og se om de periodiske udfald evt. skyldes problemer med switchen, da der ikke er fundet nogle fejl på selve bredbåndsforbindelsen.
Jeg har prøvet at lave en direkte forbindelse, men jeg kan ikke få det til at fungere. Når jeg forsøger at opkoble direkte virker internettet slet ikke. Jeg kører med XP, og har forsøgt at fjerne netværkskortet i systemet og lade computeren finde det igen, men det hjalp ikke (fif fra tekniker). Er der nogen der kan hjælpe mig, så jeg kan få afklaret om det er switchen der evt. er fejl på??
Avatar billede espersen Novice
20. november 2003 - 17:28 #1
hvad er det for en Switch (eller er det en router ?)
Avatar billede oesten Nybegynder
20. november 2003 - 17:30 #2
Prøv med et cross-over ethernetkabel.
Avatar billede diddel Nybegynder
20. november 2003 - 17:33 #3
espersen >> det er en ZyXEL Prestige 314 PLUS switch.
Avatar billede diddel Nybegynder
20. november 2003 - 17:34 #4
Oesten >> direkte mellem ADSL modem og computer?
Avatar billede oesten Nybegynder
20. november 2003 - 17:37 #5
Ja, fra netkortet til modem'ets ethernet konnektor. Check at der bliver lys i modem'ets ethernet lysdiode.
Avatar billede espersen Novice
20. november 2003 - 17:43 #6
Jeg tror at du skal opgradere firmwaren på den!

har du styr på intervallerne mht. dine udfald ??

Om 314: http://www.zyxel.com/product/model.php?indexcate=1021881863&indexFlagvalue=1021876908

ser om jeg kan finde en firmware
Avatar billede espersen Novice
20. november 2003 - 17:44 #7
Avatar billede espersen Novice
20. november 2003 - 17:45 #8
Jeg har haft et lignende problem, hvor jeg mistede forbindelsen hvert 5. min (dog ikke en ZYxel) men det er et problem flere modeller har - især ved dynamiske Ip-adresser fra udbyderen..
Avatar billede diddel Nybegynder
20. november 2003 - 17:46 #9
espersen >> øhh, gør jeg det på den side du linker til?

udfaldene er meget hyppige - pt. ca. hvert 5 minut
Avatar billede espersen Novice
20. november 2003 - 17:48 #10
her er deres faq:
http://www.zyxel.dk/product/product_faq.php?product_id=29

Du skal downloade den firmware der passer til routeren og opdatere den via det webinterface : her er et link til Zyxels forklaring på hvorledes du gør det:
http://www.zyxel.dk/faq/faq_02.php?faq_id=6
Avatar billede espersen Novice
20. november 2003 - 17:52 #11
øøhhh... det ser ud til at du skal benytte er serielt kabel for at ópdatere firmwaren... (men det er jo også ligegyldigt - bare nemmere hvis der et muligt via en browser (som fx. Netgear og Dlink kan)
Avatar billede diddel Nybegynder
20. november 2003 - 17:53 #12
det hele driller lige nu - med udfald og alting - zip problemer. Jeg må vist vende tilbage når jeg har rodet lidt med det her. Foreløbig tak :o)
Avatar billede espersen Novice
20. november 2003 - 17:54 #13
De skriver selv følgende:

På visse TDC BredBånd forbindelser kan der opstå et problem med routere, når den dynamiske IP adresse skal fornyes.
Dette skyldes en uoverenstemmelse mellem den måde ZyXEL og TDC håndterer DHCP i forhold til RFC 2131.
ZyXEL har løst problemet ved at udvikle en firmware som tilpasser sig TDCs DHCP implementation.
Har du problemer med dynamisk IP på en TDC BB forbindelse skal du derfor opdatere din firmware i routeren til seneste version for at løse problemet.
Avatar billede diddel Nybegynder
20. november 2003 - 20:16 #14
espersen >> mange tak for hjælpen! Det var rart :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester