Avatar billede cautoo Nybegynder
12. januar 2001 - 15:40 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Netværk

Jeg kunne godt tænke mig at lave et program hvor man kan skrive beskeder til hinanden over sit eget lille netværk med mine egne funktioner, er det muligt for et program at gå hen og kontakte det samme program bare på en anden computer og bede det om at skrive en tekst???
Avatar billede vitaminen Nybegynder
12. januar 2001 - 15:44 #1
Der findes programmer til at chatte over et nætværk! F.eks. er der Chaton, Hermes 1.95 og VyPress Messenger! Alle programmerne kan downloades på www.download.dk gratis !

//Vita
Avatar billede tknudsen Nybegynder
12. januar 2001 - 15:47 #2
Dinamraca - 3 points...

Ja - I delphi (5) findes der 2 komponenter, der kan bruges:

TServerSocket og TClientSocket

Med disse kan du kommunikerer via tcp/ip protokollen. De indgår tilmed i et eksempel kaldet chat. Det ligger i /demos/internet/chat/ kataloget.
Avatar billede pstric Nybegynder
12. januar 2001 - 15:49 #3
ha, ha 3 point. OK, jeg har kigget på dine points, og set, at du ikke har meget at give af, så lad gå.

Ja, du kan godt lave et program, der kan det ønskede.

En mulighed er at lave et program, der både virker som DCOM server og client.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester