Avatar billede emsick Nybegynder
27. november 2003 - 18:26 Der er 8 kommentarer

OpenGL og C-programmering?

Hej allesammen!

Jeg har den grundlæggende viden for C++
Men det meste man kan lærer i bøger er hvordan man f.eks får noget text frem ved at trykke på en knap osv.
Men så faldt jeg over denne her SDK til at programmere spil:
http://www.garagegames.com/pg/product/view.php?id=1#screenshots

Og blev ret interesseret!
Hvor kan man lærer noget om at arbejde med 3D og C++?
Altså hvad kræver det? er det bare noget man kan springe ud i?

mvh. Emsick
Avatar billede soreno Praktikant
27. november 2003 - 18:58 #1
Et solidt matematisk fundament er vigtigt (minimum A-niveau - gerne højere niveau).

Desuden er det en god ting at have styr på sprogets finurligheder.

Ellers er det bare at gå igang.

Enten via en bog (f.eks. om generel computer grafik, eller om en specifik teknologi som f.eks. OpenGL) eller via en tutorial.

Den seriøse vælger bogen (evt. bøger) - mener jeg.

Der er nogle tutorials her:
http://nehe.gamedev.net
Avatar billede emsick Nybegynder
27. november 2003 - 19:59 #2
jamen jeg er skam den seriøse type så kan jeg få nogle navne på bøger der har det indhold jeg søger? ku være rart!
Avatar billede soreno Praktikant
27. november 2003 - 20:05 #3
Jeg kan ikke lige ryste nogle ud af ærmet.

Men mon ikke du kan finde reviews her:
http://www.opengl.org/


De 2 avancerede bøger om computer graphics jeg har snuset til var, på det tidspunkt, for matematiske for mig.

Det er ca. 2 år siden jeg sidst seriøst har lavet noget konkret grafik programmering.
Avatar billede odegaard Nybegynder
27. november 2003 - 21:13 #4
Hvorfor C++ i en C# kategori? Du kan også sagtens lave OpenGL programmer med C# (det er endda nok nemmere)
Hvis du henter DirectX 9 SDK'en fra Microsoft (gratis!) følger der .NET eksempler med.
Avatar billede odegaard Nybegynder
27. november 2003 - 21:13 #5
Jeg vil nu ikke sige at kravene er så store som soreno angiver, men kendskab til Matricer er nu nok en fordel, sammen med lidt matematisk sans.
Avatar billede soreno Praktikant
28. november 2003 - 07:51 #6
Mig bekendt er matricer ikke en del af mat-A pensum.
Jeg havde i hvertfald ikke noget linear algebra på mat-A.

Jeg synes også at funktioner af 2 variable er en fordel at kende til.
Avatar billede soreno Praktikant
28. november 2003 - 07:57 #7
Jeg tror altså ikke at Microsoft har været så venlige at der følger udviklingsværktøjer med til OpenGL i .net og da slet ikke i DirectX sdk'en.

Microsoft har i hvertfald tidligere ikke være særligt villige til, lige som alle de andre sager (browser, IM, java), at acceptere konkurrence på dette område.

OpenGL != Direct3D
Avatar billede clausc Nybegynder
28. november 2003 - 12:22 #8
Siden spørgsmålet er stillet i en C# gruppe synes jeg odegaards forslag om at kigge på DirectX9 SDK'et er meget relevant.

Der er en del tutorials og eksempler. Den basale forståelse af 3D grafik som bl.a. brug af transformations matricer er glimrende beskrevet dér.

Jeg ser intet problem i at skaffe sig grundlæggende viden gennem Dx9 SDK'et og derefter undersøge om OpenGL er en mulighed.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester