Hvis du arbejder i frontpage,, så er det simpelt Du skal have et grafisk prgram så som Photoshop, eller mange andre f.eks Paint shop pro
Nu skriver du ikke "hva det er "
Hvis du vil lave et grafisk element på din hjemme side i frontpage ' ja så gør det i et grafik program, som ovenover nævnt
Hvis du har en baggrundsfarve på din site,
Så er der jo ingen grund til at lave den gennemsigtig(transperent) Du kan jo bare sætte din farve ..på det elment du vil have ind i smme farve som din baggrundsfarv
Gem det som en jpg.fil eller gif
Åben frontpage og sæt det ind som et billede Hvis jeg har misforstået dig så forklar dig lidt bedre omkring dit problem
Du kan ikke lave selve din side gennemsigtig mig bekendt. Du kan godt lave udvalgte områder gennemsigtig via javascript, som for eksempel en baggrund, men selve din html side vil altid være som fast baggrund.
jeg fik den idé at jeg gerne vil lave en side med gennemsigtig baggrund. jeg ved ikke om det kan lade sig gøre, man hvis jeg ikke prøver på at finde ud af det, så finder jeg ikke ud af det.
det som jeg tænkte på det er hvis vi nu tager denne her side og fjerner den blå farve og gøre den gennemsigtig så man rent faktisk kan se skrivebordet.
Det kan ikke lade sig gøre i dit webside dokument. Det er din browser (Internet Explorer, Oprah, Netscape, etc.) som er "problemet" her. For at det skal kunne fungere så skal et, eller alle, disse program laves om slig at skrivebordet kan komme frem.
burgerking >> Du har fået svar på dit spørgmsål, også selvom du måske havde håbet på mere positivt svare angående en løsning så skal du dele point up. Så enten må du komme med en god forklaring eller oprette et nyt spørgsmål med point til dem du har snydt her.
Så opret et nyt spørgsmål, husk at linke til det nye og omvendt.
Du opretter et nyt spørgsmål, og kaldet for "point til xxx,yyy,zzz" hvor xxx,yyy,zzz er dem der har fortjænt point her. I selve spørgsmål teksten ligger du et link til dette spørgsmål. Når det oprettet ligge du link i dette spørgsmål til det nye så han de se hvor de skal svare.
Du har fået en email at du skal kigge i dette spørgsmål. Den er sendt til den email adresse du har meldt dig til med. Samt som det er lige iøjeblikket kan du se anmeldelser på denne side: http://www.eksperten.dk/coadmin/coadmin.phtml
den kan jeg ikke komme ind på lige nu, kan du vente med at slette det til imorgen aften for jeg kunne godt tænke mig at læse det, eller send det til mig igen.
emailen har jeg ikke læst, sidste gang jeg kiggede i min postkasse der havde jeg over 300 beskeder her fra, og nej jeg har ikke læst dem alle, troede at det bare var et link
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.