06. december 2003 - 20:45Der er
9 kommentarer og 1 løsning
To harddiske
Davs - Jeg har en Maxtor 15.gb og har lige købt en Seagate 120 bg, jeg har indstillet til master og slave, ved at sætte maxtor til Master, og fjerne jumperen fra Seagate så den sidder som slave. Jeg har Været i BIOS (AWARD) og sætte auto til dem begge og enable LBA, og ved boot bliver begge diske fundet, der bliver dog skrevet at ULTRA DMA MODE-2 S.M.A.R.T er capable og ok, hvilket jeg ikke har set før.
Problemet er bare at når jeg havner i Windows (XP) finder den stadig kun min maxtor, på trods af at min seagate er at finde i enhedshåndtering.
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
hehe .. Sorry .. Engelsk version .. New Partition Wizard. Assign drive letter or Path .. Muligheder : 1. Assign the following drive letter (F) 2. Mount in the following Empty NTFS folder 3. Do not assign a drive letter or path.
Cloneman>>Det er fordi i reklamesprog er 1 Gb = 1000 Mb, i det virkelige liv er 1 Gb = 1024 Mb, så tallet lyder umiddelbart rigtigt.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.