14. december 2003 - 12:39Der er
23 kommentarer og 1 løsning
Domænenavn låst
Mit .com-domænenavn blev desværre låst af min gl. udbyder, da jeg nægtede at betale et eller andet tåbeligt renewal-gebyr, og de ikke ville lade mig flytte domænet til en anden udbyder. Sidenhen har jeg på NSI-WhoIs checket domænets status, og lige nu er det således:
Domain Name: BETAFUNK.COM Registrar: TUCOWS, INC. Whois Server: whois.opensrs.net Referral URL: http://www.opensrs.org Name Server: NS2.EV1SERVERS.NET Name Server: NS1.EV1SERVERS.NET Status: REGISTRAR-LOCK Updated Date: 15-nov-2003 Creation Date: 15-nov-2003 Expiration Date: 15-nov-2004
hvis ikke du har betalt for fornyelsen af retten til at bruge det, så bliver det efter en periode frigivet, således at alle kan købe det, sådan er det nu en gang..
Satans. n0rmality: Det handler om at jeg spurgte udbyderen, hvordan jeg flyttede domænet til en anden udbyder. De bad mig så om at opsige domænet ved at slette det i deres system, hvilket betød at det blev låst i nogle dage. Jeg skrev så og spurgte dem hvad jeg dernæst skulle gøre, da min nye udbyder sagde at domænet ikke kunne overtages i dets daværende status. Den gamle udbyder sagde så at jeg skulle betale for de næste to år, hvis jeg skulle have det flyttet. Jeg valgte derfor at lade det løbe ud i stedet og checkede det så dagligt, men Tucows har åbenbart været hurtige. Det er der jo ikke noget at gøre ved. Men jeg skal fanme aldrig nogensinde købe noget hos BuyDomains igen.
gray -> det bad de også mig om, men så prøvede jeg bare at flytte det via gratisdns go det virkede så opsagde jeg det bagefter, de brokkede sig! men kunne ikke gøre noget da jeg havde flyttet domænet.
... nye udbyder. Så vidt jeg husker, i hvertfald. Jeg gjorde under alle omstændigheder præcis det de bad mig om, og er alligevel havnet i denne her knibe. Under alle omstændigheder hedder det retssag på nuværende tidspunkt, hvis jeg skal have domænet tilbage, for så skal jeg stævne BuyDomains for forkert behandling af min sag, og så skal BuyDomains dømmes til at købe mit domæne tilbage fra den nye ejer, og BuyDomains er ikke engang et dansk firma. Så farvel kære domæne.
jeg er (desværre) med i klubben !! Jeg forsøger at flytte mit .org domæne fra Buydomains.dk - her spørger jeg efter hvordan pokker jeg kommer væk : http://www.eksperten.dk/spm/438857
Espersen: Det bedste du kan gøre er at snakke med din nye udbyder, da de har interesse i at hjælpe dig. De bør kunne instruere dig Og så vælg for guds skyld en dansk udbyder med et dansk telefonnummer og en dansk adresse. BuyDomains er ejet af et eller andet amerikansk firma, og det fører bestemt ikke til noget godt.
Jeg mangler EPP kode for at kunne flytte siger en god EXP bruger (bacardil) + min nye udbyder : men Buydomains.dk siger at jeg ikke behøver koden for at flytte.
jeg kan jo kun svare på hvordan det gik for mig! jeg bad gratisdns om at redelger mine domæner! der gik så lige et par dage så kom der en mail fra joker.com (det er dem gratisdns bruger til deres com, net og org domæner) og der trykkede jeg på det link som var med! så gik der lige et par dage, også var det hele flyttet til gratisdns.
Nej, på fakturaen stod der at det var registrering for de næste to år. Det var mig temmeligt uforståeligt hvorfor jeg skulle betale dem to år, blot for at de havde mulighed for at lade mig flytte domænet, så dum som jeg var lod jeg blot domænet udløbe, og regnede så med at kunne nuppe domænet igen når det blev frigivet. Men man skal altså ikke undervurdere domænehajer ...
Det skal man bestemt ikke.. Plus at lader man et domæne udløbe, så vil det efter små 35 dages suspedering blive ledigt. Det kan godt være lidt svært at ramme den præcise dag for dette.
En anden gang er det nok bedst at betale.. Kender ikke prisen, men hvis det var under 150 kr, så er det jo en let måde at komme videre, så kunne man altid derefter tage kampen op mod dem.
Klart. Det har jeg også lært nu. Overvejer at kontakte den nuværende ejer ang. overtagelse, men selvom jeg kunne betale mig fra det, kunne jeg sagtens forestille mig at det vil blive et større administrativt arbejde at få fuld ejerskab af domænet.
Buydomains.dk har siden igår eftermiddags haft nogle tekniske problemer med nye IP-adresser, hvilket har bevirket at de er taget af nettet, dette bevirker at buydomains.dk-email ikke kommer op i browseren. Man er straks gået igang med at opdatere de gamle IP-adresser, det kan vare fra 12-24 timer for de er oppe på hele nettet igen.
*G* Buydomains er sgu de samme de altid har været. Rart at være fri for dem...
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.